Monthly Archives: דצמבר 2016

מבט לאחור על 2016

שנת 2016 מתקרבת לסיומה. זה הזמן לסכם את מה שקרה השנה וגם לתת סקירה קטנה על החברות שכתבנו עליהן בעבר.

בתחילת דצמבר שותפות קפלר קאפיטל החלה את פעילותה רשמית אחרי שסיימנו את כל הסאגות הבירוקרטיות. אפשר לקרוא עלינו באתר החברה http://www.kepler-capital.com/

כפי שאתם בטח זוכרים, שנת 2016 החלה במפולת בחודשים ינואר פברואר, באמצע השנה היה את הברקזיט ולקראת סוף השנה היו הבחירות בארה"ב. אין ספק שהתנודתיות חגגה והיה צריך הרבה אורך רוח במהלכה בשביל לעבור את השנה בצורה טובה. על אף כל הסקפטיות, התחזיות הפסימיות על קריסת השווקים שנתנו לא מעט מומחים, ושינוים פוליטיים מרחיקי לכת, שנת 2016 תיזכר בחיוב בקרב המשקיעים.

באופן אישי היו לי מספר טעויות השנה שפגעו גם בתשואה האישית וגם בשותפות כמו לדוגמה שמכרתי מוקדם מדי חלק גדול מהוורנטים בJPM וב PNC וקניתי מניות של בנק אוף אמריקה. השיקול העיקרי היה שעל אף שאני חושב שחברות הפיננסים זולות אני לא רוצה להיות מוגבל בזמן למימוש התזה. השינוי הזה עלה לי בכמה אחוזים בתשואה.

בנוסף מכרתי מרוב התלהבות ופחד גבהים את האופציות על גולדמן ובנק אוף אמריקה וגם את הוורנטים שהיה לי ב Zion בנק ממש בתחילת מימוש הפוטנציאל שלהם רק בשביל לראות אותם עולים עוד פי 10 ופי 4 בהתאמה. חוסר הסבלנות הזה כבר עלה לי ממש הרבה כסף כפי שכתבתי בפוסט הקודם.

במבט לאחור כנראה גם מכרתי מוקדם מדי חלק גדול מהאחזקה בתדיראן סביב ה70-75 שקל.

למדתי השנה שאני צריך להיות יותר סבלני בפעולות בתיק ולתת יותר זמן לתזות להבשיל.

בצד החיובי אני יכול  לציין את ההחזקות שלי במניות ואופציות של פיאט ובחברת Vsec שבהן לא דיללתי כמעט את הפוזיציה על אף העליות .

למדתי השנה ששוק ההון הוא מקום מדהים, אתה יכול  לעשות לא מעט טעיות במהלך השנה ועדיין לסיים אותה בתשואה סבירה. כנראה שאם הייתי עושה את אותה כמות השטויות בשוק העבודה המסורתי, כבר היו שולחים אותי מזמן הביתה.

סקירה קצרה על חברות שכתבנו עליהן בעבר.

פיאט

השנה כתבתי לא מעט על פיאט. על אף שהמחיר חזר עכשיו למחיר מתחילת השנה אני שמח שקניתי הרבה מניות במחירים של 5.8-6 דולר. בנוסף קניתי גם אופציות כפי שכתבתי בזמנו שעלו די יפה מאז. אני עדיין חושב שהחברה מאוד זולה ויש כמה קאטליזטורים ב2017 שיכולים להמשיך לתת רוח גבית למניה.

כרגע לא רואים ירידה משמעותית במכירת כלי הרכב בארה"ב (כפי שחזיתי), אירופה ממשיכה לצמוח בקצב דו ספרתי ומתחילים לראות אור בקצה המנהרה גם בדרום אמריקה. בנוסף ברבעון הרביעי פיאט התחילה לייצר את הגיפים בסין ובברזיל מה שיוביל למחיר אטרקטיבי ולגידול חד במכירות. תוסיפו את הדגמים החדשים של אלפא רומיאו ומזרטי –אז יש למה לצפות גם ב2017.

Vsec

על ויסק כתבתי אי שם בשלהי 2015, מאז מחיר המניה עלה בכמעט 80%. כרגע החברה נסחרת במכפיל מייצג של 12 אחרי התאמות. מה שאני לא אוהב שם זה שעל אף הצמיחה המרשימה בהכנסות לא רואים כמעט צמיחה ברווח בגלל שכנראה המכרזים שהם משתתפים בהם בתחום הפדאראל התחרות מאוד גדולה והם מוכנים לעבוד בשוליים אפסיים. אני מקווה שזה ישתפר ברבעונים הבאים. אבל בשביל גילוי נאות מכרתי לאחרונה מעל לחצי פוזיציה בחברה באזור המחירים 40-42 .

רולס רויס

על רולס רויס כתבתי גם ב2015. מאז מניות החברה הספיקו לרדת בחדות ולחזור חזרה. מנכ"ל החברה עשה כמה שינוים תפעוליים מעניינים כמו צמצום כוח אדם, איחוד חטיבות ויצירת שדרת ניהול יותר קטנה. הקדשתי לחברה לא מעט מחשבה השנה והתחלתי לפקפק ביכולת החברה לבצע את השינוים הדרושים בשביל לחזור לצמיחה רווחית בזמן סביר. החשבונאות המסובכת, עיקוב בהזמנת מנועים, בעיות בקווי יצור ומחירי נפט נמוכים שמעקבים את המעבר למנועים יעילים יותר גרמו לי לצאת מהאחזקה לאחרונה. יצאתי ברווח סביר (גם אחרי שלוקחים בחשבון את הפיחות בפאונד). אני עדיין חושב שהחברה לא יקרה אבל מרגיש שיש הזדמנויות יותר מעניינות ופחות מסובכות בממלכה.

יש כמה אחזקות מעניינות שהוספתי לתיק במהלך השנה אבל רובם באו ממנהלי קרנות אחרים כך שאני מרגיש פחות נוח לכתוב עליהם. לאחרונה התחלתי לחקור חברה ישראלית מעניינת (ומוכרת בישראל) שירדה עשרות אחוזים בגלל מעבר משלב צמיחה לשלב הערך ואולי זה יבשיל לפוסט בחודש הקרוב.

בנוסף לחברות שכתבתי עליהן בבלוג, היו גם כמה חברות ששותפי דני שוורץ כתב עליהן:

 

Vealls Limited

על החברה הזו כתבתי לראשונה ב 24/5/16 פה, ופה, בישיבת בעלי המניות האחרונה הודיעה היושב ראש החדש שמייסד החברה הלך לעולמו, זו המחשבה הראשונה שעברה במוחי לאחר ההחלפה, היושב ראש החדש חזר שוב והצהיר שהיער בצרפת נמצא בהליכי מכירה מתקדמים, ושהוא מתכוון למכור גם את הקרקע באוסטרליה. מבחינתי תזת ההשקעה המקורית עדיין מתקיימת ההנהלה החדשה עדיין מתכננת להנזיל את נכסי החברה מה שיגדיל את המזומנים ויצמצם את שווי השוק למזומנים.

שכתבתי על החברה לראשונה מחיר המנייה עמד על 8 דולר אוסטרלי , נכון ל 26/12/16 מחיר המניה עומד על 11 דולר אוסטרלי, כלומר תשואה של 37.5% במהלך 19 חודשים , או 23.7% לשנה.

Citizens Bancshares Corporation

על הבנק הזה כתבתי לראשונה ב 22/6/15 פה, ופה, הבנק מצליח להגדיל את ההון המוחשי שלו אך במקביל ההכנסות מריבית קטנות למרות שסך ההלוואות גדלות, במילים אחרות, מרווח הריבית של הבנק מצטמק היום הוא עומד על 3.29% כאשר לפני שנה הוא עמד על 3.47%, זה קורה בגלל תמהיל ההלוואות שהבנק מעניק ללקוחותיו, הייתי מצפה לראות בדיוק את ההפך מאחר ואנו נמצאים היום בסביבת ציפיות לריבית עולה, וזו בדיוק הסיבה שלאחרונה צמצמתי משמעותית את האחזקה הזאת למרות שהבנק עדיין זול ומכפיל ההון המוחשי שלו עומד על 0.48.

מחיר הקנייה הממוצע שלי היה 7.18 ונכון ל 26/12/16 מחיר המנייה עומד על 9.09, כלומר תשואה של 26.6% במהלך 18 חודשים, או 17.7% לשנה .

 

אנו מאחלים שנה אזרחית טובה לכל הקוראים ואם אתם נהנים מהפוסטים שלנו נשמח שתשתפו אותם ברשתות החברתיות בכפתור השיתוף החדש שהוספנו

 

החמצה שמייצרת הזדמנות, ואיך להרוויח מאות אחוזים ולהיות מאוכזב.

יום אחרי הברקזיט כעסתי מאוד על עצמי. לא בגלל שהתיק שלי ירד ביום אחד סכומים דמיוניים, אלא בגלל שכמה ימים לפני המשאל העלה בפני מישהו רעיון לגידור שהיה ממתן את רוב הירידה. בערב ההצבעה כאשר השווקים עלו בחדות, סוכנויות ההימורים נתנו יחס של 1:10 ליציאה של אנגליה מהאיחוד ונראה שהכל כבר סגור  כבר הייתי קרוב מאוד ללחוץ על כפתור הBuy  ולקנות אופציות Put על הבנקים האנגליים. אופציה לטווח קצר שרוב הסיכויים שהייתי מפסיד את הכל יום למחרת. רגע לפני שלחצתי על הכפתור הירוק התגנבה לליבי הרגשת הקמצנות או – למה לשלם פרמיית ביטוח על מה שהוא כל כך חסר סיכוי (לפחות לפי סוכנויות ההימורים)?

ביום המחרת השווקים רעדו, וגם משקיעים מנוסים שראו כבר ירידה אחד או שניים החלו לחשוש. מניות הבנקים חטפו בלי הכרה, שלא לדבר על אופציות ווורנטים. העתיד נראה שחור והשווקים תמחרו מצב שהעולם יכנס לסחרור, בנקים אירופיים יפשטו רגל וסוף האיחוד האירופי קרוב. הפאניקה באתרים הפיננסים געשה ועלתה על גדותיה. משקיעים שבעבר מאוד הערכתי את דעותיהם התחילו לכתוב תסריטים הזויים פרי דמיונם הקודח שלא היו מביישים את התסריטים של קוונטין טרנטינו במיוחד עם אספקת של זרימת הדם.

אחרי כמה ימים של טירוף החלטתי להתנתק מהאתרים הפיננסים והפאניקה הכללית, ולנסות לחזור לחשוב באופן ביקורתי על כל המצב. הערכתי שעל אף המצב הקצת מסובך, העולם ידע להתגבר על יציאת אנגליה מהאיחוד, וגם אם נראה עלויות נוספות למוסדות הפיננסים זה לא סיבה לחתוך את שווים בעשרות אחוזים.

ואז בשיא הפניקה חשבתי לקחת הימור שיום אחד אולי יהיה יותר טוב, מר שוק יצא מהדפרסיה ואולי אנו לא באמצע קטסטרופה.

החלטתי לבצע טרייד קטן (מספר חברים שרשמתי להם עליו קראו לו הימור) –קניתי אופציות רחוקות על גולדמן זאקס ובנק אוף אמריקה (שתי החברות האלו ירדו יותר מהשאר). באותם ימים כבר החזקתי אופציות לשנת 2017 אבל אחרי הברקזיט הן נמחקו כמעט לגמרי. קניתי אופציה של GS לשנת 2017 עם סטרייק 200 ב0.3 דולר, אופציה לשנת2017 עם סטרייק 170 ב3 דולר  ואופציות של בנק אוף אמריקה עם סטרייק 17 לשנת 2017 ב20סנט. השקעתי בטרייד הזה סביב ה12,000 דולר על כל האופציות החדשות.

אתם בטח שואלים אז למה אתה מאוכזב? אתה צריך להיות בהאוואי עם קוקטייל ביד!

הטרייד שאני עשיתי היה צריך להניב לי סכום דמיוני רק אם הייתי מחכה עד היום. אז איך קרה שיצאתי עם סכום נמוך בהרבה?

כאשר מניות הפיננסים התחילו לחזור לעצמם האופציות התחילו לעלות באחוזים דמיונים. וכך מצאתי את עצמי יום אחד עם פוזיציה די גדולה בנגזרים. ידעתי שמניות הפיננסים עדיין לא יקרות אבל עדיין זה כבר נראה לי מסוכן להחזיק כאלו סכומים באופציות לעוד שלושה חודשים. וכך מצאתי את עצמי מדלל, ומדלל …

בסופו של דבר יצאתי עם סכום רווח יפה מאוד של קרוב ל70 אלף דולר אבל עדיין מבצבצת אצלי בראש המחשבה לו רק הייתי קצת יותר סבלני. אז בשביל לאכול לעצמי עוד קצת את הלב עשיתי חשבון כמה הייתי מרוויח על  הטרייד לו הייתי פשוט מחכה עוד חודש. הגעתי לסכום דימיוני של 600 אלף דולר או כמעט פי 10 ממחיר המכירה הממוצע שלי.

יש לי כמה תובנות מהסיפור הזה. קודם כל להסתכל בצורה קרה על הדברים, לא תמיד כאשר המדיה מציגה הכל באור שלילי אז המצב הוא באמת כזה, ואולי ההיסטריה הכללית מייצרת הזדמנות פז.

לפעמים הזדמנות מוחמצת כמו שכתבתי למעלה מייצרת הזדמנות חדשה גדולה לא פחות.

בנוסף חשוב מאוד שמשקיע יכיר את האישיות שלו בצורה אמיתית. אני מכיר אנשים שפוזיציה גדולה בנגזרים לא הייתה מדירה שינה מעיניהם. אני כנראה לא כזה וזה בסדר. אני לא אוהב להיות מודאג מגודל פוזיציה ושהיא תפריע לי בהתנהלות היום יומית. בגלל זה לאחרונה אני נמשך הרבה יותר להשקעות פשוטות שאין דרמה בהתנהלות החברה והעתיד יותר צפוי.

דבר אחרון לסיום – אל אף שהרבה משקיעי ערך סולדים מאופציות לטווח בינוני קצר, לפעמים זה יכול להיות כלי נדיר להגדלת העושר וניצול תנודתיות גם אם ידביקו לכם סטיגמה של מהמרים