כוכב נופל

By | אפריל 26, 2017

למי שלא עוקב אחרי משקיעי ערך ישראלים בטוויטר אז חודש אחרון היה בסימן אלטיסורס. החלטתי לשתף את קוראי הבלוג איך השקעה שעמדה לסדר תשואה חלומית למשקיעים נפלה ביותר מ 50% אחוז תוך כמה ימים וניפצה את החלומות וכל זה תוך משחק מלוכלך והתרחשויות יוצאות דופן שטרם נתקלתי בהם.

אבל כמו בכל סיפור טוב נתחיל מהתחלה.

על אלטיסורס (ASPS) כתבתי פה בערך לפני שנתיים. האמת היא  שבזמנו ההשקעה נראתה לי מסובכת מדי (אולי הייתי חכם יותר בצעירותי) והחלטתי אז לצאת מההשקעה בהפסד. אז מה השתנה ?

המשכתי לעקוב אחרי הסיפור וקראתי במשך שנתיים לא מעט כתבות בעד ונגד אוקוון, אלטיסורס ומה שביניהם. מה שמשך אותי בסיפור זה שכל הרגולטורים והמבקרים החיצוניים שביקרו את אוקוון במהלך השנים הללו לא מצאו פגם משמעותי בפעילות החברה. בנוסף החברה הגיעה להסדר עם הרגולטור הכללי (CFPB) מיחזרה חוב בתנאים נוחים וגם המניה עלתה לא מעט. מה שעניין אותי עוד יותר בסיפור, שעל אף השיפור הרגולטורי לכאורה במצבה של אוקוון מניית אלטיסורס (חברה שאוקוון הלקוח העיקרי שלה )נשארה באותה רמה שמכרתי אותה (סביב 25 דולר) במהלך השנתיים האחרונות על אף ירידה משמעותית מאוד ברמות החוב של החברה וצמיחה חדה בהכנסות שלא מאוקוון.

אחרי שאוקוון הגיעה להסדר עם הרגולטור בקליפורניה והיה נראה שגם ההסדר עם הרגולטור בניו יורק מתקרב, החלטתי לבנות פוזיציה בחברת אלטיסורס במחיר ממוצע של 24$. החברה אמורה להרוויח סביב ה5$ תזרים חופשי במהלך שנתיים הקרובות אז המחיר נראה לי נמוך על אף הסיכונים הרגורלטוריים. ההיגיון שלי אמר שאני לא מאמין שאוקוון תעלם בשנים הקרובות וכך אלטיסורס תוכל להרוויח מספיק כדי להחזיר את החוב בשנים הללו, תוך כדי שהחברה מחפשת לעצמה לקוחות חדשים ומשקיעה במוצרים חדשים, ואם אוקוון תחזור לצמוח אז האפסייד די עצום.

הייתי יכול לפרט עוד על הסיבה שתמכה בקניה כמו BuyBacks, הנהלה שקונה הרבה מאוד מניות, בעלי עניין משפיעים… אבל כל זה יגרע מהסיפור שהתרחש במהלך שבועות האחרונים.

משיח ושמו – שורט סקוויז

כאשר קניתי את המניות הערכתי שייקח כמה שנים עד שנראה פירות מההשקעה שבמהלכן כנראה יהיו לא מעט מערבולות וכך הגבלתי מראש את גודל הפוזיציה לאחוזים בודדים.

אבל פתאום הסיפור קיבל תפנית. עלות השורט על המניה התחילה לזנק ומניה נכנסה לרשימת    ה sho . הרשימה הזו אומרת שיש הרבה שמוכרים בחסר את מניות החברה בלי להשאיל את המניות וצריכים תוך פרק זמן מוגדר למצוא מהיכן להשאיל מניות. מה שעניין עוד יותר בסיפור, שמשקיעים גדולים בחברה החליטו (כנראה תוך כדי תיאום) למשוך את המניות שהברוקרים שלהם השאילו. בגלל שכמות השורט הייתה יותר גדולה מהפלואט הפנוי, נוצר לחץ כלפי מעלה במניה תוך כדי שעלות השורט לא יורדת ומגיעה לרמה של 150% בשנה.

מה שהוסיף שמן למדורה היה כתבות בלא מעט מקומות על שורט סקוייז מתקרב ועד כמה המצב נפיץ אפילו יותר ממה שהיה בפולקסווגן בזמנו.

מניות החברה עלו ב80% תוך חודש לאחר שהסיפור על הסקוויז יצא החוצה והגיעו לרמות של 45-47 דולר בלי שעלות השורט ירדה.

לשמחתי מה שהדליק אצלי נורות אזהרה וגרם לי להתחיל לדלל את האחזקה היא  העובדה שעל אף העלות השורט הגבוהה והעליה החדה במחיר המניה מחזורי מסחר לא היו גבוהים במיוחד. מה שאמר שכנראה השורטיסטים לא נכנסו לפניקה היסטרית ולא מיהרו להתכסות בכל מחיר. שאלתי את עצמי בכל פעם –למה? מה הם יודעים?

על בסיס כל חישובי המניות שעשיתי לא ראיתי מצב שהשורטיסטים מצליחים לסגור את הפוזיציות שלהם בלי לעלות את מחיר המניה לרמות מטורפות אלה אם כן..

הנפילה

הקולמינציה הגיעה משום מקום והייתה יכולה לתפוס מקום של כבוד בסדרת Billionaries . באמצע יום מסחר בלי שום הודעה מוקדמת לאוקוון, יצא סוכנות הCFPB בהתקפה מתוזמנת ביחד עם 20 רגולטורים מחוזיים וביקשו מאוקוון לעשות בקרה חיצונית על כל תיק  שהחברה מטפלת בו. הם האשימו את החברה בדברים נוספים אבל זה באמת פחות מעניין.

מייד כשראיתי את ההודעה הבנתי איזה מרחץ דמים הולך להיות במניות החברה, בלי קשר למה שכתוב להודעה ולמשמעות שלה והתחלתי למכור את המניות שנשארו לי במחירים של 28-35 דולר או אחרי נפילה די רצינית על החלק שנשאר לי מהאחזקה.

סיכום

על אף שהרווחתי לא רע מהשורט סקוויז ומההשקעה באלטיסורס עדיין יצאתי בהרגשת תבוסה. אני חושב שההרגשה נובעת מחוסר הרציונליות של ההודעה מצד הרגולטור. הרי אוקוון עבדו שנתיים תחת פיקוח צמוד, בדקו אותם אין סוף וועדות שלא מצאו חריגות משמעותיות ולחלק שכן מצאו הם הגיעו להסדר.

בגלל חוסר רציוינליות של המקרה אני חושב שיש הסבר אלטרנטיבי מלוכלך וגם נכון הרבה יותר. קרנות גידור שורטיסטיות שכרו לוביסטים שהלכו ופמפמו לרגולטור שאסור לתת לאוקוון לחזור לרכוש שוב זכויות לשירות משכנתאות. מתוך נראות של דאגה לציבור הם העמיסו שורטים על אוקוון ואלטיסורס אבל לא לקחו בחשבון את האפשרות של השורט סקוויז. בגלל הלחץ שהצטבר עליהם והמרג'ין קולים שהם התחילו לקבל מהברוקרים הם התחילו ללחוץ על הרגולטור להוציא את ההודעה באופן מיידי. לא יכול להיות שהודעה כזאת יוצאת באמצע יום מסחר בלי הודעה לחברות ובלי תגובה מצידן וכל זה קורה יום לפני פקיעה מסיבית של אופציות.

דיברתי על המקרה עם Deer Park בעל עניין באלטיסורס והמשפט הממצה ביותר שעלה בשיחה ומסכם את כל המקרה בצורה הטובה ביותר:

"Personal thoughts: this is and was the most politically motivated events I have ever seen.  Expectations of something like this from China or Russia – not the USA."

גילוי נאות

כותב הפוסט,  ו או קרן קפלר עשויים להחזיק במניות של חלקן או כלל החברות אשר צוינו בפוסט. אין לראות ברשומה זו כהמלצה לרכישת מניות אלו. כותב הפוסט עשוי לרכוש ו/או למכור את המניות הנ"ל ללא התראה.

חשוב להדגיש אני לא יועץ השקעות וגם לא רוצה להיות יועץ, יש סיכוי סביר שאני טועה בניתוחים שלי ואין לראות בשמות של החברות שמוצגות בבלוג המלצה כלשהי.

2 thoughts on “כוכב נופל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים