חברת סופרקום

By | פברואר 19, 2015

סופרקום  (SPCB)

במכתב הקודם  הבטחתי לדבר על חברה חדשה שבה בניתי פוזיציה. אז קבלו את:סופרקום

את חברת סופרקום הכיר לי חבר טוב, יולי פישקיס שעשה איתי כברת דרך ארוכה מאוד עוד מהלימודים בטכניון.

דיברתי בטלפון עם מנכ"ל חטיבת צפון-אמריקה של החברה אורדן טרבלסי לפני כמה שבועות. בעקבות השיחה השתכנעתי  סופית לבנות בחברה פוזיציה. וכעת הגיע הזמן להכיר את החברה לקוראי הבלוג.

לחברת סופרקום יש שלושה קווי מוצרים.

 1. Electronic ID [EID] –זוהי חטיבה שמספקת פתרונות מלאים למסמכים דיגיטליים (תעודות זהות,רישיונות נהיגה …) עבור מדינות. כרגע זו היא החטיבה שמניבה את מירב ההכנסות. האסטרטגיה של החברה היא להתמקד במדינות מתפתחות דוגמת טנזניה באפריקה ואקוודור בדרום אמריקה.

ב2014 החברה זכתה בחוזים חדשים על סך 60 מיליון דולר בתחום הEID. כאשר 47 מיליון דולר הם חוזים מלקוחות חדשים ו13 מיליון דולר חוזים למוצרים משלימים מלקוחות קיימים.

 1. פתרונות RFID –בעבר החברה מכרה רכיבים של RFID שהשתלבו במגוון מערכות. בערך לפני שנה החברה שינתה אסטרטגיה והחליטה לספק מערכות ללקוחות קצה. היתרון של המערכות הוא בצריכת חשמל נמוכה וחיי סוללה ארוכה.איפה יכולות להשתלב המערכות הללו? –למשל לבצע מעקב אחרי אסירים שיכולים להשאר במאסר בית עד למשפטם. הדור הקודם של המכשירים דרש שבצמיד של האסיר יהיה GPS שישלח אות שרת. הפעלת  GPS צורכת הרבה חשמל מהסוללה וטכנאי נדרש להגיע תקופות לבית הלקוח (האסיר). המוצר של סופרקום מתממשק לטלפון הנייד על ידי אפליקציה ייחודית ובעצם מנצל את הGPS של הטלפון לצורך ההתקשרות עם השרת.
 2. Mobile Payment– מדובר בטכנולוגיה שמאפשרת תשלום גם מטלפונים פשוטים ולא רק סמארטפונים. הטכנולוגיה מיועדת בעיקר למדינות שלאנשים שם אין חשבון בנק וצריכים לבצע תשלומים.

קצת נתונים פיננסים

שווי החברה הוא קצת מעל 110 מיליון דולר. החברה הולכת להרוויח ב2014 סביב ה9-10 מיליון דולר וב2015 הם הוציאו תחזית לרווח על בערך 16 מיליון דולר. כלומר כרגע החברה נסחרת במכפיל 7 על רווחי 2015.

כמובן שזה לא יהיה נכון לבסס ניתוח על בסיס מכפיל של שנה מסוימת שכן הרבה פעמים רווחי שנה מסוימת הם לא מייצגים. לשם דוגמה אפשר לקחת חברה ישראלית קוואליטאו –שכמה בלוגרים כתבו עד כמה החברה זולה כאשר החברה נסחרה במכפיל 2-3. כמובן שהמכפיל הזה לא היה מייצג בגלל ריבוי פרויקטים חדשים שחברה זכתה בהם ולכן חשוב להבין את מרכיב הרווח על מנת לבסס תזה מבוססת.

תמהיל ההכנסות של סופרקום

מה שאני אוהב בסופרקום הוא שהיא עובדת לפי מודל של Razor Blades. כלומר אחרי שהחברה מתקינה את המערכות שלה יש לה הכנסות חוזרות על סך 20-30% מסך החוזה, למשך שנים רבות על שירותים שהחברה מספקת. מה שעוד יותר יפה הוא שההכנסות הללו מגיעות בשולי רווח גבוהים במיוחד. בנוסף במהלך השיחה, אורדן ציין שאחרי ההתקנה של המערכות הממשלות תמיד צריכות תוספות משלימות ולכן מגיעות עוד הזמנות.

כמה סופקרום באמת שווה ?

קודם כל אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. אני ניסיתי להעריך כמה סופרקום הולכת להרוויח במקרה שהיא לא זוכה בהזמנות חדשות או להסתכל על התסריט הפסימי. אז עד לתחילת 2014 היו לסופרקום הכנסות של 8 מיליון שברובם היו מלקוחות חוזרים. ב2014 החברה הוסיפה הזמנות חדשות על סך של 60 מיליון שאפשר להניח בוודאות סבירה שיניבו לה הכנסות חוזרות על סך של 15-20 מיליון בשנים הקרובות. לכן סך ההכנסות שיהיו לה מעבר ל2015 (אם החברה לא זוכה בחוזים חדשים) יהיו סביב ה25 מיליון דולר.צריך לזכור שהכנסות חוזרות מגיעות עם שולי רווח גבוהים ולכן החברה תוכל להרוויח סדר גודל של 10-12 מיליון דולר רווח נקי בשנים מעבר ל2015 בתסריט הפסימי.

בעצם אנו מקבלים חברה עם מכפיל 10 על ההכנסות החוזרות ולכן הDownSide הוא די מוגבל במקרה של סופרקום גם אם לא זוכים יותר בהזמנות חדשות בשנים הקרובות.

סיכום

מהחישוב למעלה קיבלנו חברה שנסחרת במכפיל 10 על רווחים חוזרים ונותנת לנו אופציה חינם לזכייה בחוזים חדשים בתחום הEID או להתפתחויות משמעותיות בשני תחומים אחרים. אני חושב שהאופציה של זכייה בחוזים חדשים לא שווה 0 ולכן התמחור של סופקום הוא שגוי. אחרי שהחברה התחילה לזכות בחוזים משמעותיים כמו שקרה ב2014 המומנטום הוא ברור והרבה יותר קל לחברה לגשת למכרזים חדשים. החברה נמצאת בשלבים אחרונים במספר מכרזים נכון להיום.

צריך לציין שבעלי עניין (חברת האחזקות של משפחת טרבלסי) מחזיקים מעל ל30% מהון המניות של החברה ולכן אין להם רצון אז לדלל את שאר בעלי המניות. כמו כן הם לא מכרו אף מניה על שאף הם עשו כבר מעל פי 10 על הכסף.

בשיחה איתי אורדן גם ציין שהוא חושב שהשוק לא נותן שום ערך לזכייה בחוזים חדשים. לפי דעתי (וממה שקראתי בתזות שורט על החברה שפורסמה בSeeking Alpha) המשקיעים לא מבינים את הדינמיקה של החברה. חברה כזו לא יכולה לזכות כל שני וחמישי בהזמנות חדשות שכן המכרזים נמשכים זמן ממושך (לפעמים שנים) אבל אפילו זכיה אחת משמעותית תשנה לגמרי את סופרקום וגם את מחיר המניה.

סיכונים

הסיכון הראשון הוא כמובן שחברה נכשלת מסיבה כלשהי בהתקנה של המערכת אצל הלקוח או שהלקוח לא מרוצה מהמערכת – ואז יש איבוד הכנסות וגם הכנסות חוזרות. לפי דעתי הסיכוי שזה יקרה לא גבוה שכן אני בטוח שהממשלות בדקו את החברה לעומק ולרוחב לפני שהחליטו להתקין את המערכות.

יש פריצת אבטחה במערכות של החברה – והלקוחות מחייבים את החברה לבצע את התיקונים על חשבונם-גם פה אני חושב שהסיכון לא גבוה.

צריך גם לזכור שרב הלקוחות של החברה מגיעים ממדינות מתפתחות ולכן תמיד יש אופציה להתדרדרות עסקית במדינות אלו אבל בגלל שמדובר בממשלות הסיכון לא מאוד גבוה.

אפשר לקרוא עוד על החברה בSeeking Alpha

תזת לונג – http://seekingalpha.com/article/2772195-supercoms-ceo-im-up-more-than-50x-and-still-not-selling

תזת שורט – http://seekingalpha.com/article/2847936-supercom-update-managements-troubling-history-of-misleading-statements-and-confusing-prs

 

הכותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא
מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע – עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות
הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב
יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה (לונג או שורט) על המניה
יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל.

36 thoughts on “חברת סופרקום

 1. איציק

  הרווח החזוי non gaap כלאמר זה לא הרווח לפי החשבונאות הרגילה

  Reply
 2. מרק Post author

  איציק אתה צודק זה NON-GAAP, אבל למה מעניין אותך בתור משקיע Amortization של תוכנות שנקנו בשנים עברו ורושמים כנגדן פחת נכסים לא מוחשיים? אני גם חושב שהרווח האמיתי הוא די דומה ולכן לא עשיתי התאמות.

  Reply
 3. משקיע בערך

  הי מרק. חברה מעניינת. האם ההנהלה נתנה לך תשובות על השאלות הבאות:
  1. מה החלוקה של מכירות לפי סגמנטים.
  2. מה הערך המוסף שנותנת הרכישה של החברה הקטנטנה שהם רכשו ואיך הם מסבירים את הפער בין ההצהרות שלהם על רכישה מהותית שתעלה את המכירות שלהם, למה שבפועל יהיה…
  3. מהם שולי הרווח שהם צופים לעתיד לחברה

  Reply
 4. מרק Post author

  הי משקיע,
  1. רוב המכירות מגיעות מEID. הם צופים בשנים הקרובות גם תרומה משמעותית מM2M2 (RFID)
  2.אורדן הסביר לי שלא הבינו נכון את אבא שלו. הם באמת מחפשים חברה וגם נכנסו לתהליך בדיקה (DUE Diligance) אבל הוא לא אמר במפורש שרכישה כזו תצא בסוף לפועל. הם מחפשים לקנות חברה במכפיל EBITDA של 3-4 ואם בסוף הרכישה תצא לפועל אז היא תמומן על ידי חוב. אבל הוא אמר במפורש שאין וודאות שרכישה זו אכן תצא לפועל
  3.הם צופים ירידה בשולי רווח ב2015 בגלל שבשלב של ההתקנות השולי רווח יותר נמוכים ואחרי זה חזרה לשולי רווח גבוהים של הכנסות חוזרות.

  Reply
  1. משקיע בערך

   הי מרק, תודה על התשובות.
   בעצם מה שאתה אומר שרוב ההכנסות (אם לא כולן) הן מסגמנט ה EID שלהם, וכרגע שאר הסגמנטים לא מייצרים יותר מדי הכנסות, מה גם שכנראה הן תהיינה עם שוליים נמוכים הרבה יותר.
   הזכרת את 2015. אני מבין שב2014 הם זכו בחוזים בסכום של 54.6M$. מה שידוע כרגע זה זה שהכנסות לשלושת הרבעונים הראשונים של 2014 הם בסכום של 21.5M$ בערך. אני מבין שחלק מהחוזים שך אותם 54.6M$ מתפרסים על 2014 וחלקם לתוך 2015 ויותר. האם הצלחת להבין מה תחזית המכירות של החברה?
   עוד דבר, אני מבין שטרבלסי הודיע שהוא צופה רווח של 1.2$ למניה. האם זה מתבסס על אותן מכירות של 2014 שמתפרסות הלאה בתוספת ההכנסות החוזרות, או שהרווח צופה גם אי אלו הכנסות נוספות שאינן בבקלוג של החברה?

   Reply
 5. אבי

  החברה דיווחה היום , מה אתה חושב על הדוח מארק?
  הם צופים 1.21 רווח למניה ב2016, שזה מכפיל אורקטיבי מהמחיר היום..
  לדעתך יכולה להגיע לשם?
  תודה

  Reply
 6. אבי

  * כמובן התכוונתי ל2015,
  דבר נוסף ששמתי לב אליו, או שטעיתי
  כמות המניות גדלה מ9 ל13?

  Reply
 7. מרק Post author

  קצת עדכונים לגבי סופרקום:
  ביקרתי במשרדי החברה שנמצאים באזור ההייטק של הרצליה, ביחד עם חבר (מנהל קרן מוכשר מאוד) בערך לפני שבועיים, ויצא לנו לדבר עם אורדן. סך הכל התרשמתי לטובה מהביקור
  דיברנו עם אורדן והוא הסביר לנו על פעילות החברה והראה לנו את המוצרים. הפנץ ליין של הפגישה היה שהם נמצאים בשלבים האחרונים של 4 מכרזים מאוד גדולים (נשארו בין 2-4 מתמודדים), כאשר כל מכרז כזה יהיה מאוד משמעוטי לחברה.
  לגבי הדוח והתחזית שהם הוציאו: לפי דעתי הם הוציאו תחזית סופר שמרנית לשנה הבא-למה? ברבעון הראשון של 2014 היו לחברה הכנסות של 5.3מיליון שברובם היו מלקוחות חוזרים, גם בשיחת הוועידה של Q2/2014 הם אמרו ש60-80% מהכנסות של 7מיליון אלו הכנסות מלקוחות חוזרים. כלומר לפי חישוב פשוט היו לחברה 15מיליון הכנסות מלקוחות חוזרים ו15 מיליון מלקוחות חדשים בשנת 2014. החברה זכתה בחוזים על סך60 מיליון ב 2014 ולכן הייתי מצפה ששנה הבא יהיו להם הכנסות של לפחות 60 מיליון: -15 מיליון לקוחות חוזרים שהיו להם השנה (והם אומרים שזה נמשך לפחות 5 שנים) ו45 מיליון מחוזים חדשים. כלומר רווח צפוי היה צריך להיות לפי הבנתי קצת מתחת ל24 מיליון או 1.7 דולר למניה. שאלתי את אורדן במייל לפשר הסטירה הזאת-והוא הסביר שחלק מהחוזים שהם זכו בהם השנה יעברו לשנת 2016.
  שוב מדובר בחברה זולה שיש לה קצת בעיות בהתנהלות מול משקיעים ובדיווחים שהם מוציאים. אורדן הסביר שהחברה נמצאת עכשיו בתנופת צמיחה, ויש המון נושאים לטפל בהם ועוד לא הגיעו לטפל בנושא של הדיווחים,דוחות יותר מסודרים (למרות שמשרד רואי חשבון שמבקר אותם הוא משרד מוביל), אתר יותר נגיש…. בגלל הדברים הללו יש הרבה שליליות סביב החברה וגם מחיר המניה לא משקף נכון לפי דעתי את השווי האמיתי

  כותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא.
  מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע – עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות.
  הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב.
  יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה (לונג או שורט) על המניה.
  יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל.

  Reply
 8. רביב

  שלום מארק,
  האם תוכל להתייחס לכמות המניות שגדלה מ9 מיליון ל13 מיליון בשנה אחת?

  Reply
 9. מרק Post author

  הי רביב,
  הם קנו חברה בדרך, בשביל לממן את העסקה הם ביצעו הצעת רכש שהכניסה להם 13 מיליון דולר תוך שהם מוכרים 3.5 מיליון מניות ב4$ למניה. הם קנו את חטיבת EDI מ OTI שההכנסות שלה היו סביב ה20 מיליון ב2013 אבל הפסידה כסף .

  Reply
 10. נועם

  הי מארק,
  יופי של סקירה על החברה.
  אני קצת חולק עלייך בכמה נושאים,
  הזכרת את קווליטאו ושתיהן בנויות על פרוייקטים ככה שאם ניקח את כל הסכום שהחברה תפיק מהחוזה החדש והישנים נקבל לרווח הנקי 60 70 מיליון דולר שאם נהוון לעכשיו זה יהיה הרבה פחות.
  כלומר לפי דעתי השוק נותן שווי הוגן מאוד למניה כרגע אפילו נותן לה פרמיה.
  לתת מכפיל גבוה מ10 או אפילו גבוה מ6-7 לחברה שבנויה על פרוייקטים וכל זכייה בכזה פרוייקט יכולה לקחת הרבה זמן נשמע מאוד מסוכן.
  כרגע לקנות את המניה זה להניח שהחברה תזכה בעוד חוזים ואני לא יודע אם זה יקרה.
  אם אני מסתכל אחרי החוזה הזה 4-5 שנים זה חברה עם מעט מאוד הכנסות שיכולה להפסיד כסף.
  אשמח אם תתקן אותי ותראה לי איפה אני טועה.

  Reply
 11. מרק Post author

  נועם, אתה צריך לקרוא את הדוחות והשיחות וועידה של החברה. בין 60-80% מההכנסות אלו הכנסות חוזרות. החברה מנפיקה תעודות חכמות ולוקחת עמלה על כל תעודה שהיא מנפיקה אחרי שהיא מסיימת לעשות את ההתקנה של המערכות שלה.
  זו חברה שונה בתכלית מקוואליטאו

  Reply
 12. נועם

  לקחתי בחשבון את ההכנסות החוזרות שהן לחמש שנים אחרי המכירה. ומה קורה מהשנה השישית?
  מה שהטריד אותי זה שכל פרוייקט יכול לקחת הרבה זמן אם ייחתם ואז אם ניקח באופן שמרני רק את הפרוייקט הנוכחי ומה שהחברה חתמה עד עכשיו נקבל מזומנים מסך כל הפרוייקטים והכסף שחוזר בחמש שנים הקרובות נקבל 60 מיליון דולר בערך.
  אם החברה יכולה לזכות בפרוייקט כזה כל שנה או אפילו שנתיים בודאות אז ההשקעה טובה אבל אם פתאום יהיו כמה שנים ללא פרוייקט? או שתזכה בפרוייקטים קטנים יותר ואז עוד 4 -5 שנים תהיה צלילה ברווח הנקי?

  אם לדעתך המוצרים שלהם בעלי ייתרון תחרותי על השאר ואתה חושב שהחברה תזכה בעוד פרוייקטים אז זו יכולה להיות השקעה טובה, לדעתי המחיר הזה מתמחר זכייה בעוד פרוייקטים והוא לא זול כרגע. אני מתקשה לראות מה קורה עוד 4-5 שנים לחברה ולדעתי לבנות על מכפיל של 2015 או 2016 שהמכפיל של 2019 הוא כרגע שלילי נראלי קצת מסוכן.

  Reply
 13. משקיע בערך

  מרק, האם הבנת מאורדן שהחברה הולכת לעשות קניה מחדש של מניות? בתמליל השיחה בסיקינג אלפא, אריה טרבלסי נשאל על כך והוא ענה בחיוב. אני לא בטוח שהוא הבין את השאלה.
  יש לך מידע על כך?

  Reply
 14. מרק Post author

  הי משקיע,
  כן ראיתי את זה בשיחת הוועידה, אין לי מידע האם זה משהו שהם יעשו
  למה אתה חושב שהוא לא הבין את השאלה?

  Reply
 15. Leonid

  הי מרק,

  אתה יכול אולי להרחיב על המשמעות של ההחלטה למחירת המניות מהיום.

  Reply
 16. מרק Post author

  הי ליאוניד אז קודם כל אין לי מידע פנים למה הם עשו את המהלך -שלחתי מייל לאורדן נראה אם הוא יענה לי.
  בגדול אני לא חושב שזה משהו מאוד שלילי למרות שבטווח קצר זה יגרום לירידות במחיר המניה.
  אני חושב שזה אולי קשור לפרוייקט בקניה. בגדול הייתה כתבה שחברה ישראלית מעורבת בניהול הפרוייקט (לא היה אזכור לשם החברה אבל אפשר להניח שזה סופרקום) . דיברו שכל אזרח בקניה יצויד בתעודה כזו. מדובר בהזדמנות מאוד גדולה לסופרקום ויכול להיות שהם היו צריכים הון בשביל להתכונן לפרוייקט.
  חשוב לזכור גם שהנהלת החברה מחזיקה 30% ממניות החברה דרך חברת אחזקות ולכן אין להם רצון לדלל את עצמם אלא אם כן מדובר בהזדמנות עסקית טובה.
  בשביל גילוי נאות אני מחזיק פוזיציה בינונית בסופרקום גם בתיק האישי וגם בשותפות ודיללתי חלק מההשקעה במחירים של 13-14$ בגלל גודל הפוזיציה.

  Reply
 17. נאור

  לגבי קניה. מדי פעם יש רינונים בעניין והשמועות על זה אינן דבר חדש.
  הלינק למאמר הזה פורסם לפני חודשיים
  http://www.securitydocumentworld.com/article-details/i/12055/
  בתחתית העמוד יש הפניות למאמרים דומים מפברואר ואפילו מנובמבר, ובכל זאת עדיין לא שמענו שום הודעה מהחברה על כך.
  משהו שמתבשל כבר מנובמבר ובכל זאת לא יצאה שום הודעה רשמית מהחברה מעמיד בספק את ההערכה כי מדובר בסופרקום שלנו. מקווה שאני טועה, כי ההודעה מאתמול על הדילול לא הוסיפה לי בריאות.

  Reply
 18. נועם

  מרק
  מה דעתך על הדוח שיצא ..? הצפי של האנליסטים היה ל0.28 וסופרקום הרוויחה 0.16…

  Reply
 19. מרק Post author

  הי נועם,
  לא היה משהו מיוחד בדוח וגם לא כזה מעניין הצפי של אנליסטים פר רבעון -הם הסבירו גם שהכנסות שהיו צריכות להיות מוכרות ביוני נכנסו בתחילת יולי ואז הם הכירו בזה ברבעון שלישי. הם אמרו גם שיעמדו בתחזיות אז צריך לראות.
  אני חושב שהשוק קצת מאבד סבלנות ובגלל זה ראינו לחץ מכירות -אין מה לעשות התכונה החשובה ביותר בהשקעות זה סבלנות ועצבי ברזל אחרת חבל להתעסק בזה

  Reply
 20. מיקי

  מרק,
  אני גם חושב שהשוק מאבד סבלנות ולדעתי בצדק.
  קודם כל הצפי להכנסות כפי שהוכרז על סמך החוזים ב 2014 פשוט לא מחזיק מים מול ההכנסה בפועל. אורדן ואריה טוענים שצריך לשפוט אותם על סמך הכנסה שנתית ולא רבעונית. לדעתי זה תרוץ קל מדי.
  בנוסף הם מאשררים תחזית רווח ל 2015. כזכור זו תחזית נון-גאפ של 1.2 דולר למניה. אחרי הדילול היא לא רלבנטית ושים לב שהם נזהרים מלנקוט מספר מדויק עכשיו. דבר נוסף הוא ה״יצירתיות״ בדוח שלהם שמראה את המעבר מרווח גאפ לנון-גאפ. אם בעבר היה מדובר בסנטים בודדים למניה בדיווחים האחרונים כבר אי אפשר למצוא ידיים ורגליים שם. אשרור רווח נון-גאפ עלום מהווה יופי של אליבי לטרבלסים להסביר למה הוא נכון בסוף שנה.
  והכי חשוב, מזה כמה רבעונים הם מספרים על החוזים שממש אוטוטו נסגרים. יכול להיות שהם צודקים אבל על סף רבעון רביעי קשה למכור את ההבטחה הזו שוב ושוב ושוב כשבפועל אין כלום. שים לב שבשיחה האחרונה סופר קום הודיעה על מדיניות חדשה שבה היא לא מודיעה על חוזים ״קטנים״. כמה נוח.
  הודעה על חוזה חדש ורציני תקפיץ את המניה, עד אז סופר קום פשוט מזמינה התבוננות בדוחות ובהכרזות של ההנהלה, והיא לא מספקת הרבה נחת למשקיעים.

  Reply
 21. מרק Post author

  מיקי -יופי של תגובה,
  אני ממש מסכים שהשוק מאבד סבלנות. לפחות לפי דעתי במחירים של היום אין הרבה לאן לרדת ויש פוטנציאל גבוה לעליות במקרה של זכיה. תראה, אני דיברתי כמה פעמים עם אורדן והוא עושה רושם חיובי. אני חושב שעם לא הייתי נפגש איתו גם הייתי מודאג לגבי הדיווחים שלהם.
  לגבי המעבר מגאפ לנון גאפ אני פשוט חישבתי לפני כמה ימים את כוח הרווח איך שאני חושב שצריך לחשב ולא כפי שהחברה מדווחת -למשל אני ממש לא מסכים שתגמול במניות צריך בכלל להכנס לנון גאפ.

  Reply
 22. מיקי

  מרק,
  מסכים לחלוטין עם העניין של תגמול מניות.
  לפני מספר חודשים אגב דיברתי עם רוב מקשרי משקיעים שנתן תשובות יפות לכמה שאלות מאוד עוקצניות שלי ושל שותפי. אבל כל שאלה שקשורה בחשבונאות נהדפה על ידו והוא הציע לארגן שיחה עם סימונה שאחראית על הדוחות החשבונאים. שיחה כזו מעולם לא התקיימה למרות נידנוד מאוד עיקש מצדינו. אני לא טוען שיש פה רמאות, הסתרה או דברים לא כשרים חלילה. פשוט משהו חורק בהתנהלות של החברה. ואם זה כלפי חוץ אז לדעתי גם כלפי פנים. תוסיף את החשבונאות היצירתית, ההודעות המוגזמות של אריה מנובמבר בשנה שעברה ותקבל מניה שמשתגעת. זה טוב אם באמת יבוא חוזה חדש ומפציץ, אבל זו הנהלה שלא הייתי ישן איתה בשקט.
  לא מחזיק. מחכה לנפילה רצינית יותר. מקווה שלא אצטער :)

  Reply
 23. נועם

  הי מרק
  אתה חושב שהשוק מגזים היום עם סופרקום או שהירידה מוצדקת?

  Reply
  1. מרק Post author

   הי נועם,
   לשוק נמאס מההתנהלות שלהם וכנראה בצדק
   למען גילוי נעות אני לא רוצה כל כך להתייחס ספציפית לחברות שאני מחזיק אבל הפעם אחרוג טיפה:
   דיברתי איתם כמה פעמים בתקופה האחרונה וסך הכל הם כנראה פרזנטורים טובים מאוד אבל אני לא כל כך כבר מאמין להם.
   לא נשארה לי פוזיציה גדולה שם שכן מכרתי חצי פוזיציה ב13-14 ועוד קצת ב11.5 אז כרגע אני לא מוכר את שארית האחזקה שנשארה לי .

   Reply
  1. מרק Post author

   הייתי כמה פעמים מאוד קרוב למכור את כל הפוזיציה במיוחד אחרי שהבנתי שאין שום סיכוי שהם יעמדו בתחזית שהם בעצמם נתנו. מה שהכי מעצבן הוא שלפני כמה חודשים ישבתי עם אריה הוא הסתכל לי בעיניים ואמר שהם לא יפספסו תתחזית. למזלי אני מקיר מנכ"לים של חברות הייטק די מקרוב אז לא כל כך האמנתי לו.
   למה אני לא סוגר את הפוזיציה- מכיוון שאני חושב שיש להם טכנולוגיה די טובה והם נמצאים בתחום שהוא צומח. אני לא חושב שהם רמאים מסוג של אינרון אבל הם פרומוטורים מאוד רציניים.
   לאחרונה פנו אלי כמה קרנות מחו"ל וגם שאלו שאלות לגבי האמינות של החברה. אני חושב שהחברה של הקרנות מאוד מאוכזבים שקנו מניות ב12 דולר אז הם כנראה יתחילו לייצר לחץ על החברה. כולל מהלכים משפטיים.-יהיה מעניין
   אני מקווה למצוא זמן ולכתוב פוסט גם על סופרקום וגם על רולס רויס

   Reply
 24. אריק

  מרק,
  זה אולי קנטרני אבל באמת ובתמים אני לא מבין את התגובה שלך.
  מצד אחד הבנת שאין שום סיכוי שהם יעמדו בתחזית ומצד שני לא מכרת.
  מצד אחד אריה הסתכל לך בעיניים ואמר שהם לא יפספסו תחזית ומצד שני לא האמנת. ולמרות שלא האמנת התעצבנת?
  אם התעצבנת אז באיזשהו מקום כנראה שכן קיוית שהמנכל דובר אמת והם יעמדו בתחזיות.
  אני מצטער אני פשוט לא מצליח לעקוב אחרי ההגיון של לא להאמין למנכל, להתעצבן מזה ולא לסגור את הפוזיציה.

  Reply
  1. מרק Post author

   אריק זה ממש לא קטרני אלה נקודות טובות. ברור שכאשר אנשים אומרים לך בפנים א אתה צריך לקחת בחשבון שיש סיכוי שהם דוברים.
   למה עוד לא מכרתי? – אני פשוט חושב שהחברה בפני עצמה עושה מוצר שיש בו צורך די חזק. שוב הבעיה היא בעיית התנהלות משהו קצת דומה למה שהיה בחברת EBIX שהשקעתי שם בעבר.
   יכול להיות שאריה האמין באותה נקודת שהם כן יחתמו על החוזה ברבעון הרביעי אני לא יודע. קשה לי להאמין שיש בחברה רמאויות ברמה שהם מודעים על חוזים לא קיימים אבל הכל יכול להיות.
   כרגע הפוזיציה די קטנה אז אני מוכן לקחת את הסיכון פה -כרגע החברה דומה מבחנתי לאופציה. אם הדברים יסתדרו כמו שהטרבלסים אומרים אז אני ארוויח יפה אם לא תהיה פגיעה לא משמעותית מבחינת התשואה. הסיכון סיכוי הוא לא רע עכשיו לפי דעתי.

   Reply
 25. אריק

  מרק,
  תודה רבה קודם כל על תשובה כנה.
  הבעיה עם חברות כאלו שבשמונה דולר הן נראות עם סיכוי סיכון טוב, ואז הם יורדות לארבע ואז באמת מדובר בסיכוי סיכון טוב. ומפה לשם הן מגיעות גם לשלוש ולשני דולר.
  על פי מה שאתה אומר, היית צריך לחתוך את האחזקה הרבה יותר מוקדם. אבל קל לדבר, אני מודה שקשה לי להיכנס לנעליך אם הייתי יושב מול המנכל ומנסה להבין אם אני מאמין לו או לא.
  אני גם חושב שמעבר לאזהרת רווח לשוק ״נמאס״ לחכות לחוזה הגדול באפריקה שכל הזמן נמצא מעבר לפינה ובושש מלהגיע. זה מרחף כבר למעלה משנה באוויר ואזהרת הרווח הנוכחית לדעתי נתנה רוח גבית לגישה הספקנית ממילא שהיתה כלפי החברה בזמן האחרון.

  Reply
 26. ד"ר אורית נהור

  מרק וכל הכותבים האחרים שלום רב,

  קראתי בעיון את כל הדיונים ביניכם. אם הבנתי נכון, והמניה מאד נמוכה כעת, הרי זאת הזדמנות לקנות אותה. מאידך, אם החברה תלויה בפרויקטים חדשים כדי לשרוד לטווח רחוק וההתנהלות שלה (לדבריכם) לא ראויה, הרי הייתי בורחת מהמניה שלה כמו מאש.

  אבל יש לי שאלה למרק, לא לגבי המניה, אלא מה ההתרשמות שלו לו היה מקבל הצעת עבודה בחברה?

  בברכה ובכבוד רב

  אורית

  Reply
 27. מרק Post author

  הי אורית,
  לגבי השאלה שלך -כרגע אני לא מחפש עבודה אז לא חושב שהייתי הולך על ההצעה. אבל מעניין אותי להבין איך בכלל השאלה הזאת עלתה במחשבותיך?

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים