Monthly Archives: ספטמבר 2016

פוינטר טלוקיישן (PNTR) -איתור מוצלח

Pointer Telocationמזמן לא כתבתי על רעיון השקעה מעניין. אחת הסיבות היא שהשווקים מתומחרים ברמת מכפילים נדיבה למדי, ולכן מטבע הדברים קשה יותר למצוא רעיונות ראויים. בנוסף חלק לא קטן מהרעיונות מגיעים אלי ממנהלי קרנות אחרים שאני בקשר איתם או משקיעים פרטיים שלא מעוניינים שאני אפרסם את הרעיונות בבלוג. כמו כן אני עסוק מאוד בחודש האחרון בהקמה של קרן חדשה ובחירת נאמן ורואה חשבון חדשים על מנת שלמשקיעים בקרן יהיה בטחון מלא.

למרות כל מה שכתבתי למעלה, בתיק שלי ישנה חברה מעניינת שאני רוצה לכתוב עליה פה. השקעתי בחברה הזו לפני כשנה, אבל לדעתי, עדיין מדובר בהזדמנות השקעה מעניינת מאוד.

חברת פוינטר טלוקיישן (PNTR).

כאשר נתקלתי בפוינטר לראשונה (לפני כשנה) לחברה היו שלושה תחומי פעילות.

Mobile Resource Management  (MRM)

  1.   Asset tracking services – בתחום הזה החברה נותנת אפשרות לבעל צי כלי רכב לעקוב אחרי הסחורה שמובילים הנהגים שלהם. לדוגמה לבדוק שמוביל מוצרי חלב מגיע בזמן לחנות לפי לוח זמנים שהוקצב לו, לבדוק שהסחורה נפרקת רק בהגעה לחנות, אפשרות לנעילת קונטיינר של ההובלה ופתיחה מרחוק דרך המוקד בהגעה ליעד מוגדר וכו. רוב הפעילות של החברה בסגמנט הזה מתבצעת במדינות דרום אמריקה  ובפרט בברזיל בנוסף לחברה יש גם פעילות בדרום אפריקה.
  2. ניהול צי – פיתוח תוכנות אשר רצות על מוצרי חומרה ייחודיים המשמשים לצורך בקרת התנהגות של נהגים בצי רכב. למוקד אשר החברה מפעילה, ישנה אפשרות להתריע בזמן אמת על חריגות במסלול הנסיעה, מהירות, עצירות לא מתוכננות או עצירה פתאומית של כלי רכב במקום לא מוגדר(שוד) וכו…
  3.   איתור רכבים פרטיים גנובים – רוב הפעילות בסגמנט הזה מתמקדת בישראל ובארגנטינה.

מה שמושך בסגמנט הMRM, הוא העובדה שרוב ההכנסות של הסגמנט הן הכנסות חוזרות. כלומר לקוחות החברה קונים מנוי לשירותי החברה ונשארים עם החברה במשך שנים (לפחות 3). לדוגמה בתחום של איתור רכבים בישראל, חברות ביטוח מחייבות להתקין התקן של אחד החברות לצורך ניתור ולשלם דמי מנוי חודשיים.

בשיחה שניהלתי בזמנו עם ה CFO הוסבר לי שהחברה עשתה התאמות  תוכנה יחודיות לכמה מהלקוחות בתחום של ניהול צי ומעקב אחרי סחורות  וכך זה נותן לחברה יתרון מסויום מול המתחרים.

כמו כן לחברה יש כבר מוקדים מוכנים במגוון גיאגרפיות וכך הצטרפות חדשה של לקוחות לא דורשת כמעט השקעה.

ציטוט של מנכ"ל פוינטר מאחת השיחות הוועידה

"The business model is such that our infrastructure is already in place so we can bring much of the revenue from every new subscriber down to the bottom line. As our business grows on a territorial base, we should be able to consistently demonstrate strong operating leverage and keep improving our results and margins"

 

החברה מציגה צמיחה דו ספרתית בהכנסות משירותים במהלך הרבעונים האחרונים. מהסתכלות בדוחות ניתן לראות, שרוב הצמיחה ממוסכת על ידי היחלשות הריאל הברזילאי והראנד הדרום אפריקאי מול הדולר ולכן הצמיחה אינה נראית במבט ראשוני בדוחות. לדעתי, בחודשים האחרונים מתחילים לראות אור בקצה המנהרה בכלכלה הברזילאית (גם מיתון יכול להיגמר מתי שהוא) וכך הריאל התחזק מול הדולר ויעזור לרווחי החברה ברבעונים הבאים. בנוסף המנכ"ל היה אופטמי יותר מבעבר לגבי התאוששות של הכלכלה הריאלית בברזיל והנה ציטוט של המנכ"ל משיחת הוועידה האחרונה:

"While Brazil has been tough due to both sharply weakening currency as well as how the economy is there, we are seeing a real improvement in the recent months. We have seen an uptick in the tenders in which we are completing and winning. And looking ahead, we are increasingly optimistic"

הסגמנט השני של החברה הוא סיגמנט מוצרי חומרה . רוב המכירות של הסיגמנט הם בתוך החברה לסיגמנט של השירותים אבל יש גם מכירות לצד שלישי או ללקוחות קצה.  לפי דעתי הסגמנט הזה פחות אטרקטיבי כמובן, בגלל שבעתיד רוב הרכבים והמשאיות יבואו כבר עם חומרה חכמה שאפשר יהיה להתחבר אליה.

הסגמנט השלישי היה סגמנט של שירותי דרך –שגריר. החברה ביצעה ספינאוף של הסגמנט הזה לפני כחודשיים.

פוינטר לאחר הספינאוף

לפי דעתי ההשלמה של הספינאוף הייתה חשובה לחברה בעיקר בגלל שההנהלה תוכל להתמקד סוף סוף בעסק העיקרי. תהליך ההפרדה לקח מעל שנה ,נתקל בלא מעט קשיים, והצריך רישום של  החברה למסחר בבורסה בתל אביב

לפי דעתי הסיבה לספינאוף הייתה לא רק הצפת ערך בחברה אלה גם להכין את החברה למכירה אפשרית בעתיד. תחום זה רווי רכישות ומיזוגים וכך ההנהלה יכלה להכין את החברה לרוכש פונטציאלי בעתיד שבסבירות גבוהה לא היה מעוניין בתחום של שירותי דרך בגלל הסביבה הרגולטורית, ריכוזיות לקוחות ושולי רווח אפסיים.

 

מה התמחור

לפי החישובים שלי רווח Non Gaap  מתואם של פוינטר יהיה סביב ה6.5 מיליון ב2016. כלומר כרגע החברה נסחרת במכפיל רווח של 8.5. במהלך החישובים שלי התחשבתי בהקצאת מניות והורדתי את תשלום המס שכן לחברה יש הפסדי עבר (בעיקר ממחיקת מוניטין) שישרתו אותה העוד הרבה שנים.

אפשר לראות בטבלה למטה את ההשוואה של פוינטר לחברות אחרות שפועלות באותו תחום.

טבלה

 

אני חושב שברבעונים הבאים הצמיחה של החברה תתורגם גם לשורה התחתונה אחרי שהשפעת שערי החליפין מפיחות ריאל תרד וכך אנו מקבלים חברה שנסחרת במכפיל חד ספרתי, צמיחה יפה בשורת ההכנסות, מודל עסקי אטרקטיבי ופוטנציאל טוב לרכישה על ידי חברה גדולה מהתחום או שחקן גדול שרוצה להיכנס לתחום כמו ברכישה של  fleetmatics.

בהשוואה לחברות אחרות בתחום שזוכות למכפילים דו ספרתיים נדיבים , פוינטר עדיין נסחרת במכפיל חד ספרתי. לחברה חוב נטו זניח וגם אין תלות בלקוח יחיד.

הסיבה לתמחור חסר נעוצה בגודל החברה, לסביבה הגיאוגרפית שבה החברה פועלת, וגם לחוסר צמיחה דולרי ברווחי החברה בעיקר בגלל פיחות בשער הריאל בשנים האחרונות. לפי דעתי חלק מהגורמים יתהפכו ברבעונים הבאים ויתנו רוח גבית לחברה

חשוב להדגיש שאני לא יועץ השקעות וגם לא רוצה להיות יועץ, יש סיכוי סביר שאני טועה בניתוחים שלי ואין לראות בשמות של החברות שמוצגות בבלוג המלצה כלשהי.

דמגוגיה או לא , תחליטו אתם

פוסט נוסף מאת דני שוורץ

בשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה הזויה ולדעתי מסוכנת , אחת למספר ימים יוצאת כתבה על מס חדש שהולכים להטיל על "העשירים " ומציגים את זה כאילו מישהו בא לדאוג לחלשים על ידי "דפיקת העשירים ". ראו למשל פה , ופה .

לצערי הרב ישנו ציבור די גדול שקונה את זה, והם מאמינים שהנה הגיע לו הרובין הוד לו הם ציפו ואוטוטו הוא יגאל אותם מחיי העוני. ואיך אותו הרובין הוד ידאג לשיווין ? פשוט מאוד, הוא ייקח כסף (בדמות מיסים) מהעשירים, ויעביר אותו לעניים (בדמות הטבות).

בינתיים המים בנהר ממשיכים לזרום, האוצר ממשיך להפריח בלוני ניסוי ולצבור כח פוליטי בכל הספינים הללו, המאמינים ממשכים להאמין, והעשירים ממשיכים להישאר עשירים, והפלא ופלא אף אחת מההצעות החוק הללו טרם הגיע להצבעה.

אין לי מושג מה ילד יום, אולי לבסוף באמת אחד מהחוקים הללו יגיע להצבעה. זאת למרות שאני חושב שהסיכוי שתקנות אלו במבנה הנוכחי (כפי שפורסם בעיתונות) יגיעו להצבעה הוא אפסי, אבל הממשלה הזאת מלאה ביותר מידי פוליטיקאים שחיים על חשבון השסע בין עניים לעשירים, אשכנזים ומזרחיים, שמאלנים וימנים.

 

מה היה הטריגר שדחף אותי לרשום את רשומה זו ?, אתמול נפגשתי עם מכר, במהלך פגישתנו השיחה גלשה לנושאים כלכליים ומכאן לשם, חברי כמעט והצליח לשכנע אותי שהמס המתוכנן להיות מוטל על בעלי 3 דירות ומעלה, יגדיל את היצע הדירות בשוק. ולכן, בסה"כ מדובר בחוק שוויוני ונכון. אחרי שחשבתי לעומק על הדברים, שהסברתי לו, שחלק גדול ״מהעשירים״ אשר מחזיקים 3 דירות או יותר, הם בסה"כ אנשים רגילים ממעמד הביניים אשר עבדו במשך כל חייהם, לקחו את הפנסיה שלהם, והשקיעו אותה בנדל"ן מניב על מנת לדאוג לעצמם ״לקצבת פנסיה״ חודשית בדמות שכר דירה. חברי הוא הופתע לרגע קל, ומיד הסביר לי שאותם המשקיעים הם אלו שגורמים לעליית מחירי הנדל"ן מכיוון שהם מוכנים לשלם מחירים "מופקעים" על הדירות כשהסברתי לו שיתכן והוא טועה, מאחר ומדובר מבחינתם בעסקה כלכלית ולא רגשית ולכן הם עושים תחשיב של תשואות. החבר הגיב ואמר שלו אותם המשקיעים היו מוכרים את דירותיהם, אזי היצע הדירות היה גדל. שוב ניסיתי לדבר אל ההגיון שבו והסברתי לו שאין סיכוי שזוג צעיר ייקנה לעצמו דירת 2 חדרים בשיכון ישן. לעומת זאת, חלק גדול מהמשקיעים בוחרים להשקיע בדירות בשיכונים ישנים. לכן, מכירה כזו אולי תגדיל את ההיצע בשוק הדירות, אבל לא את ההיצע הנדרש על ידי אותם זוגות צעירים אשר כה כמהים לדירה. גם טיעון זה לא עזר.

מי שמכיר אותי יודע שאני עקשן לא קטן, ולכן גם בשלב זה עדיין לא הרמתי ידיים. מיד נזכרתי והזכרתי לאותו ידיד את פטיש ה 5 ק"ג של שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ משנת 2011. פטיש כבד זה, מה שגרם למשקיעים רבים למכור את הדירות שברשותם וליהנות מהפטור במס, אבל למרבה הפלא הרוכשים  החדשים לא היו זוגות צעירים אלא משקיעים אחרים והיצע הדירות לא ממש גדל וגם המחירים כפי שאנו יודעים לא ירדו.

הרי בסופו של דבר, ואיך שלא ננסה לסובב את הדברים, אין הרבה זוגות צעירים שירצו להשקיע את מיטב כספם (יחד עם הכסף שאין להם) על מנת לרכוש דירות בגודל של כ 60 מטרים, במבנים ישנים, ללא מעלית, ככל שמבנים אלו יהיו מתוחזקים. מצד שני, לחלופין אין הרבה צעירים שיקנו דירות במרכז תל אביב במחירים של 5 מיליון וצפונה.

בשלב הזה הבנתי שאין לי סיכוי לנצח בוויכוח הזה עקב פער עמוק ביננו בתחום הנ"ל, אבל חיזקתי מסקנה שכבר הייתה ידוע לי המון זמן, אני לא מוכן לחכות למישהו שיעזור לי אני פשוט אעזור לעצמי .