Monthly Archives: מאי 2015

מכתב מאי 2015

"סוגרים את המפעל בואי נלך הביתה…"

החודש התבשרתי שאחד הבלוגרים הטובים בתחום השקעות הערך (עדו מרוז) מפסיק לפרסם את הרכב התיק שלו ולכתוב על חברות ספציפיות. זאת בגלל שהרבה אנשים משתמשים בתיק שלו בתור המלצות קנייה מבלי לנתח את החברות בעצמם. לפי דעתי מדובר באבידה גדולה לקהילת הערך בישראל, שכן עדו הוא אחד המשקיעים הטובים שיצא לי להכיר ועקבתי באדיקות אחרי הבלוג שלו אי שם מ 2009-10  וזה גם המקום להגיד לו תודה על כל ההשקעה שלו שכן במרוצת השנים, למדתי המון מהבלוג שלו.

חודשים האחרונים היו פוריים מאוד מבחינת רעיונות השקעה ובניתי כמה פוזיציות מאוד מעניינות. מה שמדהים אותי כל פעם מחדש בשוק ההון, זאת העובדה שיש חודשים שחונים שאתה לא מוצא שום רעיון השקעה מעניין, ואז יש איזה חודש שאתה נפגש עם כמה משקיעים על כוס בירה ויש לך מספר רעיונות שכל אחד יש לו פוטנציאל לא מבוטל. בשביל להצליח לאורך זמן בשוק ההון חשוב שלמשקיע תהיה את הסבלנות בחודשים הפחות פוריים לא להתפשר על איכות ההשקעה. זה מאוד קשה לשבת על מזומן ולראות את השוק עולה ועולה. תמיד יש את ההרגשה שהשוק בורח אבל במשך הזמן למדתי שתהיינה עוד הזדמנויות ולא צריך לרדוף אחרי השוק.

 השוק יעיל ( בדרך כלל)

אי שם בחודש אפריל קרה משהו מוזר. מניית VALE קיבלה תנופה בלתי מוסברת. פתאום בכמה ימים עלתה המניה ב50%. לא יכולתי לא לנצל הזדמנות זו וקניתי פוטים בכסף לשנת 2017 בסכום די רציני. מה שהיה הכי מוזר זה שVALE הוציאה דו"ח מאוד גרוע, אבל בגלל שיחת אנליסטים שבה אמרו שהם יקצצו את תפוקת הברזל המניה קפצה.

מה שמדהים שתוך פחות מחודש המניה עלתה 50% וירדה כבר כמעט את כל הדרך בחזרה בלי שום שינוי במצב החברה ובלי קשר  לדיווח כלשהו.  והמרצה לשוק ההון בפקולטה למהל עסקים בטכניון ימשיך לטעון שהשוק תמיד יעיל ושהשוק מתמחר חברות בצורה נכונה בכל פרק זמן. אז מה המחיר הנכון למניית VALE, זה של היום? או זה של לפני שלושה שבועות? הרי שום הודעה מהותית לא יצא בפרק זמן זה.

 השקעות פשוטות תשואות יפות

הטיפ הראשון שנתתי כאשר התחלתי לכתוב את המכתבים אי שם לפני שנתיים היה חברת ….. חילן

וזה מה שכתבתי:

" כמה מכם מכירים את מניית חילן? אני מהמר שרק אילו שסיפרתי להם על מניה זו. החברה כמעט ולא נמצאת בחדשות ולא תמצאו אותה במדורים הכלכליים. החברה שמתמחה בהפקת תלושי שכר ושרותי IT היא חברה מאד יציבה עם מאזן חזק ביותר, והדובדבן הוא דיבידנד של 8%!!! בשנה."

 

בימים ההם מניית חילן נסחרה במכפיל 8. זו גם חברה שמאוד פשוטה להבנה ועם מאזן מעולה. זו גם השקעה שאפשר לשים שם חלק משמעותי מתיק ההשקעות ולישון בשקט. מניית חילן הניבה מעל מאה אחוז לא כולל דיווידנדים בתקופה זו של שנתיים וחצי, ומכרתי את המניות האחרונות שנשארו לי לפני כמה ימים. השקעה זו מלמדת שלא צריך לחפש דברים מסובכים (מישהו אמר אלטיסורס?) אלא דברים פשוטים שנסחרים בזול. אני מאוד מתחבר לעיקרון של פיטר לינץ' שאם אתה לא יכול לתאר במספר דקות איך החברה מרוויחה כסף ומה היא עושה בשביל זה אל תשקיע בחברה ותעבור הלאה. לפעמים אני נוטה לשכוח כלל חשוב זה וגם בדרך כלל מפסיד כסף בהשקעות אלו.

בעוד כמה שבועות אני אשתדל לכתוב על חברה ישראלית מאוד מעניינת שעוברת טרנספורמציה עסקית והעסק שלה גם מאוד פשוט.כרגע אני מנסה לבנות פוזיציה בחברה וברגע שאסיים אשתדל לכתוב על החברה.