Monthly Archives: פברואר 2014

שינוים אחרונים בתיק ההשקעות

בחודש האחרון ביצעתי כמה שינוים בתיק ההשקעות. אני אכתוב יותר מפורט על כל חברה בעדכון הרבעוני בחודש אפריל, אבל חשוב לי לשתף את הקוראים בבלוג בשינוים שביצעתי בתיק ההשקעות:

מכירות:

אתמול סגרתי את ההחזקה שלי בסטראייר (STRA) ברווח של 42% אחוז.

קניות:

  1. הוספתי עוד 1% לCOCO במחיר של 1.4$.
  2. קניתי מניות של חברת XPEL שנסחרת בקנדה. החברה מפתחת ומשווקת מוצרי הגנה למכוניות. לא מדובר בהשקעת ערך קלאסית שכן החברה נסחרת במכפיל רווח של מעל 20. אבל אני מאוד אוהב את המוצר,המודל העסקי ואת מעורבות ההנהלה ולכן פתחתי פוזיציה של 3 אחוז בחברה במחיר של 1.4$.
  3. פתחתי פוזיציה של 3% בחברת GenCorp במחיר של 18.5$. קראתי על החברה באחד הבלוגים באנגליה (The Red Corner). בהתחלה לא הבנתי את התזה בעיקר בגלל שהרווחים שהחברה מדווחת עליהם ממש לא מייצגים את הרווחיות האמיתית של החברה. החברה מפתחת מערכות הנעה לטילים ומטוסים. החברה היא סוג של מונופול בארה"ב ונסחרת לפי מכפיל 9 על התזרים החופשי. בנוסף לחברה יש נכסים חבויים בתוך המאזן בצורת נדל"ן להשקעה, שהערך האמיתי שלהם הרבה יותר גבוהה מערכם בספרים.
  4.  אני מצרף לינק למאמר מאוד מעניין שקראתי השבוע על ההשקעות שביצעו חברות טכנולוגיה מובילות בעולם:

 http://techcrunch.com/2014/02/25/the-age-of-acquisitions/

לצאת ממירוץ העכברים או הדרך לחופש כלכלי

imagesCAOGFCFXאחת השאלות הנפוצות שאנשים שואלים אותי: אז איך פורשים מהעבודה? או מה הוא הסכום שצריך לפרישה? האם באמת אפשר להגיע לעצמאות כלכלית ולהיות פחות תלויים במקום העבודה? אז החלטתי להכין רשומה שתתאר את התהליך שעברתי ועודני עובר בימים אלו.

נורמות חברתיות והפחד משינוי

בדרך כלל בימי שישי בבוקר כאשר נסעתי ללימודים הייתי מקשיב לתוכנית של הקואצ'ר אלון גל. אחד המשפטים שחזרו כמעט מדי תוכנית ונכנסו לי חזק לראש היה "אם נעשה כל יום אותו דבר כמו שעשינו עד עכשיו שום דבר לא ישתנה" ורק אדם בלתי שפוי יצפה לתוצאה שונה אם הוא חוזר על אותם המעשים.

כלומר ברור לכל אדם בר דעת  שאם רוצים להגיע לעצמאות כלכלית צריך ליזום איזשהו שינוי באורח החיים שלנו שלא עשינו עד עכשיו. בגלל שרוב האנשים לא מגיעים לעצמאות כלכלית בגיל צעיר או בכלל, נצטרך לפעמים להתנגד לנורמות התנהגות המקובלות בחברה ולבחור בדרך אחרת.

תחילת השינוי

אני חושב שהשינוי שלי התחיל עוד לפני שקראתי ספר אחד בהשקעות ועוד לפני שבכלל ידעתי מה זה מדד ת"א 25. חבר לעבודה קודמת הביא לי ספר של "אבא עשיר אבא עני". הספר על אף היותו די נדוש הצליח לעורר אצלי מספר מחשבות ,בעיקר הזדהיתי עם המושג מרוץ העכברים. הבנתי שעל אף שהמשכורת שלי עלתה בצורה ניכרת זה רק גרם לי לבזבז יותר ולא לצבור חסכונות משמעותיים.

אחרי קריאה נוספת של הספר ועיקולו האיטי החלטתי לשנות כיוון. המטרה הראשונה הייתה לחסוך כמה עשרות אלפי שקלים שישמשו אותי במקרה של פיטורים. הצבתי יעד לחסוך כמה אלפי שקלים כל חודש. במשך שנתיים הבאות הצלחתי לחסוך כמה עשרות אלפי שקלים על ידי קיצוץ של רמת החיים.

על אף ההבנה בחשיבות החיסכון החודשי התחלתי להפנים שהרבה יותר חשוב איך משקיעים את הכסף הפנוי והתשואה שהכסף משיג וכך הגעתי להשקעות ערך.

אז איךאני מתכנן להגיע לעצמאות כלכלית?

הכלי החשוב ביותר להשגת עצמאות כלכלית הוא התשואה השנתית שנשיג על כסף שברשותנו. כן כן קראתם נכון התשואה השנתית שנשיג במרוצת השנים הרבה אבל הרבה יותר חשובה מסכום ההפרשה לחסכון החודשי. לפני שאתם קופצים משמחה וצוהלים שהנה אין משמעות לחסכון החודשי תנו לי להבהיר כמה דברים. חסכון יכול להיות מאוד משמעותי בהתחלה ליצירת ההון הראשוני, אחרי שמגיעים להון זה, אפשר לחסוך הרבה פחות ולהיות ברמת חיים טובה.

כדי להמחיש את הדברים בואו ניקח לדוגמא שני זוגות:

זוג אחד (זוג א) בשנות ה30 לא למד באוניברסיטה ולא הצליח להתברג למשרות נחשקות, ההכנסה השנתית שלהם עומדת על 12 אלף ש"ח בחודש. הזוג הנחמד הצליח לחסוך הון התחלתי של 200 אלף ש"ח, קרא כמה ספרי השקעות וממש נהנה לנתח דוחות כספיים. בואו נניח שהזוג מצליח להשיג תשואה של 10% בשנה ומפקיד כל שנה 12 אלף שייח(אלף שייח בחודש) נוספים לצורך חיסכון.

הזוג השני (זוג ב) סיים אוניברסיטה התברג למשרות נחשקות ואף מצליח לחסוך כל חודש 5000 שייח. אבל מה, הזוג שונה ברמת הסיכון שהוא מוכן לקחת. האישה טוענת שהיא לא מסוגלת לראות את התיק יורד ב20 אחוז ולכן הזוג מחליט לשים את הכסף באג"ח ממשלתי המניב 3%.  גם הזוג הזה הצליח לחסוך הון התחלתי של 200 אלף שייח.

שנת   פרישה

2034 (בעוד 20שנה)

2044 (בעוד 30 שנה)

סכום   הפרישה זוג א

2,237,420   שייח

6,276,161   שייח

סכום   הפרישה זוג ב

2,006,420   שייח

3,405,161   שייח

* אני חושב שהדוגמה למעלה ממחישה בצורה נפלאה את כוחו של מה שנקרא ריבית דריבית. הזוג השני על אף שחסך הרבה יותר כל שנה, ויתר על המון דברים לאורך החיים עדיין בעוד 30 שנה יהיה במצב הרבה יותר גרוע מזוג שכמעט לא חסך והרוויח הרבה פחות במהלך השנים. אתם ודאי יכולים לתאר מה היה קורה אם הזוג הראשון היה מצליח להשיג תשואה של 12% או 15% בשנה דבר שהוא אפשרי בהשקעות ערך לטווח ארוך.

שנת   פרישה

2034 (בעוד 20שנה)

2044 (בעוד 30 שנה)

סכום   הפרישה של זוג א במקרה של 12% תשואה שנתית

3,194,420   שייח

10,812,161   שייח

סכום   הפרישה של זוג א במקרה של 15% תשואה שנתית

5,514,420   שייח

24,915,420   שייח

 

כלומר אם הזוג הראשון יצליח להשיג תשואה של 15 אחוז לאורך זמן הוא יוכל לפרוש מאוד אבל מאוד עשיר.

לסיכום

כמו שראינו בדוגמה למעלה לא צריך באמת לחסוך הרבה. בגלל זה אני לא מבין את כל הבלוגים או מאמנים כלכליים למיניהם שמטיפים לחיסכון. קראתי כבר על אנשים שמתקלחים רק במים קרים בשביל לחסוך,לא יוצאים, לא נוסעים ולא חווים חוויות וכל זה בשביל לחסוך עוד קצת בכל חודש. לפי דעתי משפחה שפויה לא יכולה לשרוד כך לאורך זמן ומה שיותר חשוב גם לא צריכה. בחיסכון מידתי של הון התחלתי לא גדול והפקדה חודשית רק של אלף ש"ח בחודש המשפחה כן יכולה להגיע לעצמאות כלכלית.

כמובן שהשאלה הראשונה שעולה מי מבטיח שנצליח להשיג תשואה גבוהה  לאורך זמן? (כמו שאתם וודאי יודעים מהפוסטים הקודמים שכתבתי ששוק המניות מניבים סביב ה8 אחוז בשנה).

יש כמה דרכים להגיע לתשואות מעט יותר גבוהות מתשואת שוק. קודם כל אתם יכולים לעקוב אחרי המכתבים שאני שולח והתיק שלי שאני מפרסם באתר (כל התכנים בחינם).כלומר אם לא בא לכם לקרוא דוחות כספיים,להבין עסקים ולקרוא ספרי השקעות (אני אישית מאוד נהנה מזה) אתם יכולים "להמר" שאני אצליח להשיג תשואה יותר גבוהה מתשואת שוק ופשוט לעקוב אחרי התיק שלי.

צריך לזכור שעם כל שנה שעוברת יכולת זיהוי וניהול ההשקעות משתפרת.  אני אישית משוכנע שבמרוצת השנים, השתפרתי המון  ועודני לומד הרבה מטעויות עבר וכל הזמן מחפש איך להשתפר וללמוד.

דרך נוספת היא לבחור מנהל כספים מוכשר (קרן גידור) שינהל לכם את הכסף. הבעיה שקרנות גידור גם הקטנות ביותר דורשות מינימום של 500,000 ש"ח הון התחלתי.

בסופו של יום אם באמת רוצים לפרוש מעבודה בעוד אי אילו שנים ולשמור על רמת חיים טובה חשוב מאוד שתהיה תוכנית מסודרת. כמובן כמו בכל פרויקט לא הכול ילך לפי התכנון ונצטרך לבצע התאמות. בשוק העבודה של היום שבו שנות העבודה מתקצרות ואנשים בגיל מתקדם מתקשים למצוא עבודה , חשוב מאי פעם תכנון פיננסי נכון להבטחת העתיד הכלכלי של משפחתינו.

מכתב ינואר 2014

Bearשלום לך,

 שנת 2014 התחילה עם ירידות בשווקים. ירידות תמיד יכולות ליצור הזדמנויות מעניינות ולכן אני מאמין שבזמן הקרוב , תיווצרנה הזדמנויות כאלו. תמיד כאשר יש ירידות מתחילים לצוץ הרבה מומחים ולהגיד שזו רק ההתחלה וששיא הירידות עוד לפנינו ולכן חשוב מאוד לדעת להתעלם מפאניקה מיותרת ולהחליט האם החברות שאני מחזיק זולות? אם כן בטווח הארוך מר שוק ידע להעריך את החברות הללו בצורה נכונה.

עדכונים בתיק ההשקעות:

כתבתי לפני כמה חודשים שהחלטתי לפתוח פוזיציה קטנה בCOCO בעקבות הבלוג של עדו מרוז. מאז המניה ירדה בסביבות ה30 אחוז ובחודש האחרון החלטתי להוסיף עוד למניה במחיר של 1.49 דולר. סך הכל COCO תופסת כרגע 4.5%  מהתיק. בנוסף קניתי לפני שבועיים גם אופציות Call (2) לאוגוסט 2014 במחיר של 15 סנט. לפי דעתי השוק הגזים אם השנאה שלו כלפי חברות For Profit Education בכלל וכלפי COCO בפרט. הסתכלתי על דוחות של COCO ב 10 שנים האחרונות והחברה ידעה בעבר להרוויח 80 מיליון דולר רווח נקי על 800 מיליון דולר הכנסות. אז אולי החברה לא תחזור לשולי רווח נקי של 10 אחוז אבל אין שום סיבה שCOCO לא תציג שוליים נקיים של לפחות 5 אחוז ותרוויח לפחות 40-50 מיליון בשנה.

בשביל להבין איפה אני טועה קראתי כמה תזות שורט על COCO וגם דיברתי עם כמה משקיעי ערך על החברה. אחת מהתזות טעונת ש COCO הולכת להרוויח בסביבות 0.1-0.15 דולר למניה ולכן לפי מכפיל 10 שווי המניה צריך להיות 1-1.5 דולר. לפי דעתי זה טעות להעריך חברה במשבר לפי צפי רווחים של שנה קרובה. הרי ברור שCOCO במשבר. פחות סטודנטים חדשים נרשמים, חקירות מכל כיוון, וגם ביצוע התייעלות תפעולית. לחברה שההכנסות שלה נפגעות לוקח זמן להתאים את עצמה ולכן לפי דעתי על אף שמחיר המניה ירד זה לא אומר שתזת השורט צדקה.

טענה נוספת שאני שומע בכלל על כל התחום זה שקשה לדעת איפה ההידרדרות תגמר ולכן קשה לדעת מה הוא הרווח המייצג. זו טענה לגיטימית אבל לפעמים בשביל להצליח צריך להשקיע כאשר התמונה לא ברורה לגמרי שכן כאשר התמונה תתבהר מחיר המניה יכול להיות פי כמה ממחירה היום.

אין ספק שCOCO זה לא חברת החלומות ואני מתייחס עליה כמו אופציית קול בלי תאריך תפוגה. אם אני טועה וCOCO תפשוט רגל (קשה לי לראות את זה קורה) הפסדתי 4 אחוז מהתיק. אם COCO תוכל להתגבר על הקשיים הרגולטוריים והעסקיים ותחזור להציג אפילו חלק קטן ממה שהיא הרוויחה לפני כמה שנים אני ארוויח פי כמה (אפילו אולי פי 10 ) ולכן הסיכון סיכוי הוא טוב מאוד

במהלך החודש האחרון ביצעתי כמה טריידים קצרים כמו חברת EDP שכתבתי עליה בבלוג . בקריאת דו"ח של השנה האחרונה די אהבתי את החברה ולכן פתחתי פוזיציה קטנה לפני שאני ממשיך לקרוא את שאר הדוחות. במהלך קריאת הדוחות משנים קודמות ההתלהבות שלי ירדה והחלטתי לממש את המניה ברווח של 10 אחוז. אני עדיין חושב שהחברה היא די זולה אבל גם בגלל שלא ראיתי גדילה בהכנסות  אלא ירידה, וגם בגלל  שאני חושב שהחברה לא תחלק את כל המזומן שלה למשקיעים אלא יכולה להיכנס להרפתקאות (רכישת תחומי פעילות חדשים) החלטתי לממש את ההשקעה.

אני רוצה להזכיר שהכותב אינו בעל רשיון ייעוץ השקעות. המגיבים גם הם ברובם ללא רשיון ייעוץ השקעות.

הכותב אינו מייעץ לקנות או למכור או להחזיק או כל פעולה אחרת ביחס לנכסים המוזכרים באתר.