Monthly Archives: אוקטובר 2013

מכתב אוקטובר 2013

שלום לך,

הסתיים הרבעון השלישי של 2013. S&P הניב תשואה של 19.6% מתחילת השנה, FTSE  (המדד הבריטי) הניב תשואה של 9.5% ו ת"א 100 הניב תשואה של 6.5 אחוז כאשר התיק שלי הניב תשואה שקלית (מתחשבת בפיחות הדולר) של 29% מתחילת השנה . אין ספק שאם לא יקרה משהו קיצוני, 2013 תהיה עוד שנה מוצלחת למשקיעים.

פעולות בתיק ההשקעות: לפני כמה ימים מכרתי חלק ממניות חילן, זו הייתה המניה הראשונה שהמלצתי עליה במכתבים שאני שולח אליכם (מי שהיה קונה את המניות לאחר ההמלצה שלי היה זוכה לתשואה של 40 אחוז בחצי שנה). את רוב מניות חילן קניתי ב2011 סביב שער 16 ומכרתי בשער 27.5  (תשואה של 70 אחוז בשנתיים).  מדובר בחברה איכותית מאוד שגם במחיר הנוכחי טומנת בחיקה פוטנציאל רב. אבל גם בגלל שהנתח שלה מהתיק שלי התקרב ל15 אחוז וגם בגלל שיש הזדמנויות אטרקטיביות אחרות החלטתי לדלל את ההשקעה. כיום לאחר המכירה חילן תופסת בערך 7 אחוז מהתיק שלי. אין ספק שכאשר מוצאים חברה איכותית (תשואה גבוהה על ההון) הנהלה טובה וחפיר (יתרון תחרותי) סביר, שגם נסחרת במכפיל רווח חד ספרתי צריך "להעמיס" וכמה שיותר.

חברה נוספת שמכרתי הרבעון את המניות האחרונות בה (ב 8.7 יורו למניה) היא  OPAP(מפעילת לוטו) היוונית. זאת חברה שבחנה היטב את מערכת העצבים שלי. הרעיון הגיע אלי מאסף נתן המנהל המוכשר של  שותפות עדן. כבר מהתחלה התאהבתי בחברה. תשואה גבוהה על ההון, בלי חובות, הנהלה איכותית מונופול יחודי וכל הטוב הזה במכפיל רווח מגוחך של 5. הבעיה הייתה שב2011 כל מה שקשור ליוון נראה כמו סוף העולם. וכך קרה שחודשיים אחרי שהתחלתי לקנות את המניות סביב 4.5 יורו, התרסקה החברה ב-30 אחוז. אין ספק שבשביל להצליח בשוק ההון צריך לנטרל את הפחדים ולדבוק ברעיון אם אתה מאמין ובטוח בו. וכך מצאתי את עצמי מחזק את הפוזיציה עד לכ8% מהתיק סביב ה3 יורו למניה . התנודתיות במהלך השנתיים הייתה כמו רכבת הרים. אבל כפי שכתבתי בעבר, לתנודתיות וסיכון אין קשר ממשי ובשום שלב במהלך השנתיים לא היה חשש מפשיטת רגל או בעיות מימוניות בחברה. בסופו של דבר התשואה הממוצעת על השקעה זו הניבה סביב ה 100% בשנתיים.

רעיונות חדשים

כפי שהזכרתי במכתבים הקודמים קניתי מניות בחברות EBIX, ו HAT.L (שהספיקה כבר ליפול מעל 15 אחוז בחודש)  וכמו כן הוספתי עוד כ 1% משווי התיק בחברת CONRAD.

פתיחת שותפות (קרן) השקעה

במהלך השנים האחרונות, הרבה אנשים שרואים את התשואות שאני עושה דרך קבע בשוק ההון,פנו אלי בבקשה לנהל להם את תיק ההשקעות. ההתעניינות מאוד מחמיאה לי. למעשה בכדי שאוכל לעשות זאת, ישנם מספר בירורים רגולטוריים הכרוכים בפתיחת עסק מהסוג הזה וברגע שיתאפשר אני מבטיח לעדכן אתכם עם כל הפרטים.

פתיחת בלוג

לאחר שמספר אנשים פנו עלי לגבי פתיחת בלוג, זה עוד נושא שאני מתכוון לעבוד עליו בשבועות הקרובים. בבלוג אני מתכוון לפרסם את המכתבים שאני שולח וכמו כן לנהל את תיק ההשקעות עם עדכונים חיים שיהיה יותר נוח למעקב ואפשר לעוד אנשים להיחשף לעולם ההשקעות.

 

מכתב ספטמבר 2013

שלום לך,

כפי שהסברתי במכתבים הקודמים כמידי כל חודש אעדכן על נושאים מעניינים בשוק ההון.

עברה כבר חצי שנה מאז שהתחלתי לשלוח את המכתבים החודשיים. הרבה אנשים שאלו שאלות במהלך חודשים אלו ואני מאמין גם שלמדו הרבה דברים חדשים.

עדכונים בתיק

שתי חברות חדשות נכנסו לתיק ההשקעות שלי במהלך חודש אחרון ( EBIX ו (HAT.L וכמו כן הגדלתי את ההשקעה בחברת CNRD.בשביל לממן את הרכישות הללו מכרתי חלק קטן ממניות וולס פארגו (WFC). וולס פארגו עדיין חברה שאני מאוד אוהב והיא תופסת חלק גדול בתיק ההשקעות שלי ואני מאמין שזה אשאר כך בשנים הקרובות. הסיבה שמכרתי חלק ממניות וולס היא שאני מאמין ששתי ההשקעות (EBIX ו HAT.L) יכולות להניב תשואה גבוהה מאוד תוך זמן קצר.

 • EBIX- אחד ההשקעות המעניינות שנחשפתי עליהן בשנים האחרונות. מדובר בחברה שמספקת פתרונות תוכנה לחברות ביטוח. בעזרת התוכנות הנייל סוכנים יכולים לבחור את הביטוח הזול והטוב ביותר עבור לקוחותיהם. בנוסף לחברה יש מספר מוצרים משלימים לחברות ביטוח. החברה צמחה בקצב מהיר מאוד בשנים האחרונות (בעיקר על ידי רכישות חדשות) והציגה שולי רווח של 40%. לחברה אם נתונים כאלה מגיעה מכפיל 12 לפחות (כאשר השוק בדיכאון טוטאלי) ומכפיל של 18-20 בשוק סביר. אני קניתי את מניות החברה במכפיל רווח של 6!!! –אתם בטח שואלים איך זה יכול להיות??? ופה מתחיל הסיפור המעניין והמעט דמיוני. בערך לפני שנה התחילה מתקפה אנונימית של כותבים באתר Seeking Alpha  על החברה. אותם כותבים טענו שממדובר בחברה שמרמה את המשקיעים שלה. המניה הגיבה אם ירידה של 24% ביום למחרת. הסיפור המשיך אם עוד שתי מאמרים באותו אתר. בערך לפני שלושה חודשים החברה הייתה צריכה להימכר לGoldman Zacks תמורת 20 דולר למניה כמעט כפול ממחיר המניה היום. העסקה נפלה ברגע האחרון כנראה בגלל החשש של גולדמן להיכנס לערכאות משפטיות. אחרי שקראתי את דוחות החברה די בעיון והתכתבתי על החברה אם עוד מספר אנשים אני לא חושב שיש פה עניין של תרמית אלה מקסימום תכנוני מס אגרסיביים(לחברה סניפים בכל העולם וזה מאפשר תכנוני מס). אני גם חושב שהחברה כן תשלם איזה שהוא קנס אבל זה לא ישפיעה מהותית על מצב החברה.

 •  HAT.L – החברה פועלת באנגליה והעסק העיקרי של החברה הוא מטן הלוואות כנגד משכון חפצים בעיקר תכשיטים (עסקי עבוט). הלקוח ממשכן את החפץ לתקופה של חצי שנה תמורת ריבית חודשית גבוהה (בסביבות 4% בחודש ברוטו) ובסיום התקופה הלקוח יכול לפרוע את ההלוואה או להאריך אותה בעוד חצי שנה, שבסיומה הלקוח צריך להחליט האם לסגור את ההלוואה או שהחברה מוכרת את החפץ.בנוסף לחברה מספר חנויות לקניית זהב וכמו כן פעילויות נוספות כמו הלוואות קצרות טווח כנגד ציק בטחון או תשלום מאוחר יותר בכרטיס אשראי.

החברה פרסמה דוחות כספיים חלשים מאוד שבועיים אחרי שהתחלתי לקנות את המניה והמניה הגיבה בירידה של 20 אחוז. ירידה זו לא כל כך הדאיגה אותי וקניתי עוד ממניות החברה. חשוב מאוד להבדיל האם הירידה במחיר המניה היא בגלל משהו מהותי שקרה בעסק או הרווחים נפגעו באופן זמני בלבד. אני מאמין שרווחי החברה נפגעו באופן זמני בלבד ולא בגלל שינוי מהותי בעסק. החברה פתחה הרבה חנויות חדשות בשנתיים האחרונות והחנויות הללו עוד לא הגיעו לרווחיות.

בנוסף החברה בעלת מאזן חזק ביותר פועלת בתחום שהוא רווחי ביסודו ונסחרת במכפיל 7 לרווחי שפל. אני חושב שלחברה אין עוד הרבה לאן לרדת בגלל המאזן החזק ומצד שני הפוטנציאל לעליה הוא גדול.

שתהיה שנה טובה לכולם (תשע"ד –תהיה שנה עליות דרסטיות)

בברכה

מרק

מכתב אוגוסט 2013

שלום לך,

כפי שהסברתי במכתבים הקודמים כמידי כל חודש אעדכן על נושאים מעניינים בשוק ההון. הרבה אנשים חדשים הצטרפו החודש אז ברכות למצטרפים. מי שמעוניין לקבל את המכתבים הקודמים שיכתוב לי מייל ואני אשלח אותם.

מאיפה מתחילים?

הרבה אנשים שואלים אותי (בעיקר מי שלא היה איתי בקשר בשנים האחרונות) איך הגעתי לתחום הפיננסים?  האם תואר שני במנהל עסקים (MBA) שעשיתי גרם לשינוי? וגם מתעניינים מאיפה להתחיל את ההכשרה בשוק ההון: האם לעשות את אחד מאינספור קורסים בשוק ההון? על איזה ספרים אני ממליץ ובאיזה אתרים כלכליים אני משתמש.

אני התחלתי את היכרותי אם שוק ההון בערך לפני חמש שנים. אז היה מין טרנד כזה בהייטק לקחת קורס בהשקעות ואכן נרשמתי לאחד כזה. אני זוכר שהקורס עזר לי להבין מושגים מאוד בסיסים בשוק ההון (מה זה תעודת סל, קרן נאמנות …) אבל לא מעבר לכך. די מהר הבנתי שהגרפים שמשרטטים בקורס לא יעשו אותי יותר עשיר אלא יתנו פרנסה טובה מאוד למרצי הקורס.

אחרי שסיימתי את הקורס ובלי להבין יותר מדי התחלתי לקנות ולמכור מניות על סמך המלצות האנליסטים. הייתי נכנס ל Bizportal  קורא המלצות והייתי קונה מניות. אם המניה הייתה יורדת יותר מ 10 אחוז הייתי מוכר מיד. אחרי שבמשך שנה הפסדתי קצת כסף ולא התקדמתי מבחינת הידע, חבר לעבודה המליץ לי על ספר "חוק מספר אחד".

תחילת הכשרה – ספרים בסיסיים

הספר "חוק מספר אחד" –הספר כתוב בשפה פשוטה מאוד ועדיין היה לי קשה להבין את המושגים המוסברים בהתחלה. הספר מסביר בצורה יפה מאוד את המושגים: תשואה להון ,מכפיל רווח, מכפיל הון …הספר מדבר על כך שבהשקעה של  שעתיים-שלוש בשבוע כל אחד יכול להשיג תשואה של לפחות 15 אחוזים (הספר עושה אידיאליזציה להמון נושאים).  הדבר הכי מועיל שיצא לי מהספר הוא היכרות אם שיטת הערך. הייתי ממליץ על ספר זה למתחילים בעיקר בשביל להכיר את המושגים.

הספר הקטן שמכה את השוק- ספר קליל של פרופסור גרינבלט (פרופ' גרינבלט עצמו השיג תשואה של 40% שנתית בקרן הגידור שלו). הספר מאוד קריא, סיימתי לקרוא אותו ביום אבל עדיין ספר מאוד מועיל. הספר ממליץ לקנות מניות על פי נוסחת הקסם שיש היגיון מאחוריה ובעבר הראתה ביצועים טובים. אני אישית פחות מתחבר לשיטות סטטיסטיות למיניהן אבל יכול להסכים שלנתונים שפרופסור גרינבלט הציג יש בסיס.

אמצע הדרך– אחרי היכרות בסיסית עם שוק ההון הגיע הזמן לעבור לדברים האמיתיים

 1. המשקיע הנבון (בנג'מין גרהם) –תנ"ך ההשקעות. ספר חובה לכל משקיע בשוק ההון. בעיקר פרקים 8 ו20. אני אישית קראתי את הספר לפחות פעמיים וכל פעם שאני קורא אותו, אני שם לב לנקודות חדשות.
 2. ניתוח ופירוש של דוחות כספיים (בנג'מין גרהם ופרנק דוד) –ספר בסיסי בהבנה וניתוח דוחות כספיים. הספר נכתב לפני 50 שנה ועדיין מאוד רלוונטי.
 3. ספריו של פיטר לינץ (One up on WallStreet, Beating the Street) –ספרים מומלצים מאוד מאת מנהל קרן הגידור פידלטי פיטר לינץ.

 

בשלב הזה בערך עשיתי גם את התואר במנהל עסקים. חד משמעית התואר לא ילמד אתכם להשקיע בשוק ההון אלא יכול לחדד מספר נקודות בניתוח חברות ואסטרטגיות שמאחורי כל חברה.

בנוסף התואר ביאר לי מספר דברים בניתוח דוחות כספיים ועזר לי להבין איך מחברים אותם.

באופן כללי הקורסים הפיננסים שנלמדו בתואר הם לא ברמה  גבוהה וכמעט ולא תרמו לידע שיש לי בשוק ההון.

  השקעות בתור מקצוע נוסף

אחרי שצוברים לא מעט ידע צריך פשוט להתחיל לנתח חברות. זו בהחלט עבודה לא קלה. בהתחלה מומלץ לנתח חברות פשוטות שיש להם תחום פעילות אחד. תוך כדי ניתוח חברות מומלץ גם להבין  את תחומי פעילות של החברות (בנקאות,קמעונאות,הייטק…) וכל הזמן להתמקצע וללמוד דברים חדשים.

 

הייתי ממליץ לקרוא גם את הספרים הבאים למי שמחליט להפוך את שוק ההון

למקצוע בעתיד:

 Security Analysis – של בנג'מין גרהם. מדובר בספר היסודי ביותר בהשקעות שנתקלתי בו. הספר סוקר המון תחומים בניתוח חברות ומדגים ניתוח דקדקני ביותר.  אני אישית קראתי אותו כבר פעם אחת והוא חידד לי המון נקודות קטנות. הספר קשה ביותר לקריאה גם מבחינת הגודל שלו וגם מבחינת היסודיות וכמות המידע שבו.

 1. From Graham to Buffet– ספר טוב מאוד. בעיקר אהבתי את ההתמקדות במושג כח הרווח והתאמות מאזן.

מפת הרשת שלי

אני קורא את הבלוגים של עידו מרוז ואסף נתן (מדובר בכותבים ומנתחים איכותיים ביותר)

 • www.Lichyot.com
 • Assafnathan.com www.

האתרים הכלכליים שאני משתמש:

 1. Yahoofinance.com
 2. Morningstar- אני מאוד אוהב את הScreener  שלהם. (אני משלם 50 שקל בחודש תמורתו)
 3. Bizportal.co.il

יש עוד המון חומר שאפשר לקרוא ורשימת הספרים והבלוגים  שציינתי היא סך הכל רשימה קצרה מסך כל מה שקראתי בשנים האחרונות.

עדכונים בתיק

הרבה מהחברות שאני מחזיק פרסמו דוחות החודש. סך הכול הדוחות היו טובים והתיק התקדם יפה מאוד.

החלק הזה של המכתב יהיה קצת קשה להבנה לחלק מהקוראים, משום שבו אתאר בקווים מאוד כלליים את השיקולים הפיננסיים מאחורי מניות שבתיק שלי

Wells Fargo – הדוח היה טוב מהצפוי. החברה הרוויחה 98 סנט ברבעון השני של 2013 ועקפה את רוב התחזיות. אני אישית מחזיק את המניה מעל שנתיים ועדיין חושב שיש עוד upside  במניה  (ובעיקר בכתבי האופציות). כוח הרווח העתידי של החברה טמון בהעלאת הריבית. מה שבולט בדוחות של וולס פארגו הוא שקצב הפיקדונות גדול יותר מקצב ההלוואות. כלומר לוולס יש עוד הרבה כסף להלוות וגם אם ילוו אותו בריביות של היום מדובר ברווח נוסף של 6 מיליארד לפני מס (20% תוספת רווח לפני מס). אנליסטים רבים נתנו המלצה נייטרלית לוולס פארגו בחודשים האחרונים. הסיבה העיקרית היא שהם חוששים שעסקי המשכנתאות של וולס פארגו (שכל כך שגשגו בסביבת הריביות הנמוכות) יפגעו. בסקירות הרבות שהוציאו אותם האנליסטים לא הסכמתי עם החשבון שלהם בחישוב כח הרווח של וולס פארגו . עסקי המשכנתאות אחראים לרווח של 11 מיליארד לפני מס. כל שינוי של חצי אחוז בריבית שווה בערך ל6-7 מיליארד רווח בשנה. אז ברור שאם הריבית תעלה ועסקי המשכנתאות יספגו פגיעה, הרווח מהעלאת הריבית יפצה על כך.

Goldman Sachs– הרווח של גולדמן היה גבוה ב 25% מציפיות האנליסטים. מה שלא הפריע לוול סטריט להוריד את המניה יום למחרת. בכלל יש תחושה שאנליסטים לא אוהבים את גולדמן. כל הזמן מדגישים את הדברים הרעים ומתעלמים מדברים חיוביים. ריכזתי למטה את המחיר שבו גולדמן נסחרה ביחס להון מוחשי (P/Tbook) , תשואה על ההון המוחשי ,והמינוף בשנים עברו. אז אפשר לראות שגולדמן זאקס נסחרת היום במכפילים נמוכים היסטורית על אף שהתשואה על ההון המוחשי עלתה בשנים האחרונות והמינוף נמוך משמעותית משנים עברו. אני אישית מעדיף את גולדמן זאקס היום, במינוף יותר נמוך.

Dart Group– מניה שעלתה הכי הרבה (25%) בחודש האחרון בתיק שלי היא DART GROUP . החברה היא חברת תעופה בריטית שנסחרת בלונדון. מה שיפה בחברה שעל אף שהיא פועלת בשוק תחרותי ביותר היא מצליחה להשיג תשואה גבוהה על ההון ולצמוח. כאשר קניתי את החברה היא הייתה במכפיל 8 והיום המכפיל הוא כבר 12 שזה נמוך אבל לא נמוך מאוד.

חברה חדשה שהוספתי לתיק היא חברה  Pawn Brokers H&T שנסחרת בלונדון. ארחיב על החברה בפוסט הבא.

 בברכה

מרק

מכתב יולי 2013

שלום לך,

כפי שהסברתי במכתבים הקודמים כמידי כל חודש אעדכן על נושאים מעניינים בשוק ההון. הרבה מאוד אנשים פנו אלי ובקשו שאפרט את תיק ההשקעות שלי ואין הזדמנות טובה יותר מלפרט את תיק השקעות מאשר במכתב סיכום למחצית ראשונה של 2013.

שימו לב, המניות שאפרט עליהן אמנם הביאו תשואה יפה בשנה האחרונה, אבל אין  הפוסט הזה מהווה המלצה לקניית נייר ערך כזה או אחר, משום שכפי שהסברתי במיילים הקודמים – ישנן הרבה מניות טובות בשוק, אך מה שחשוב זה "לתפוס" אותן בתזמון נכון, כלומר בזמן שהמחיר שלהן בשוק נמוך מערכן הפנימי ( לפי חישובים שאני עושה על סמך הדוחות הכספיים שלהן) חשוב גם מאוד להבין את תזת ההשקעה מאחורי כל מניה על מנת שלא לפחד מירידות במחיר המניה וכמו כן להבין באיזה מחיר כדאי לממש את האחזקה.

בכל מקרה, אף פעם אל תשקיעו באף מניה רק על סמך המלצות אנליסטים כאלו או אחרים, אלא תקראו ותנתחו לעומק את הדוחות הכספיים שלהן. ( בעתיד אפרט יותר על ניתוח  דוחות כספיים).

מחצית ראשונה של 2013 הייתה מאוד תנודתית. הפתיחה של השנה הייתה חזקה מאוד אולם בסוף הרבעון הראשון החלו לעלות שוב חששות מכיוון סין והפסקת רכישות האג"ח על ידי הפד ושוק המניות הגיב בעצבנות רבה לחדשות אלו.

ת"א 100 הניב תשואה של 0.13% , S&P הניב 13.3%  והתיק שלי הניב במחצית הראשונה של 2013 27% . מקיץ 2012 תיק שלי עלה בערך 65%.

היו לי מספר השקעות מאוד מוצלחות ברבעון הראשון וגם מספר טעויות שעשיתי שאפרט עליהם בהמשך הרשומה וברשומות הבאות.

כבר מתחילת הרבעון רוב התיק (70%) שלי הושקע ב4 מניות (רמי לוי וחילן הישראליות וGS WFC, בארה"ב).

על עף שת"א 100 דרך במקום, המניות הישראליות בתיק שלי ביצעו יפה מאוד. את מניות רמי לוי מכרתי במאי השנה בשער 170 ברווח של 32% מתחילת השנה. מניות חילן הניבו 25% מתחילת השנה (כולל דיוידנד של 4%), ומניית אחים נאוי שקניתי בכסף שמימשתי ברמי לוי הניבו בערך 15% בחודש וחצי.

בארה"ב – כתבי האופציה של וולס פארגו (לשנת 2018) שעודנה אחת מהאחזקות העיקריות שלי הניבו 36.7%, מניית WFC הניבה בערך 23% (כולל דיוידנדים) ומניית GS הניבה 19% מתחילת השנה.

ההשקעה שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר (170%) במחצית השנה הייתה ההימור נגד הין היפני שכתפתי עליה בהרחבה במכתב הקודם.

פעולות בתיק ההשקעות במהלך 2013

 

אחרי שהתפנה סכום כסף גדול כתוצאה ממימוש מניות רמי לוי (15% מהתיק),CSCO וOPAP היוונית, קניתי מניות של מספר חברות חדשות:

 • אחים נאוי-בישראל
 • CNRD-בארה"ב
 • פורד מוטורס-בארהי"ב
 • AAPL-בארה"ב (שהחלטתי למכור לפני שבועיים ברווח של 4% בערך)
 • ·         DTG-באנגליה

 

 בנוסף המשכתי לחזק את ההשקעות העיקריות שלי ובעיקר את כתבי האופציה של וולס פארגו וGS

פירוט התיק לתאריך 1.07.2013

שם המניה

אחוז מהתיק

ישראל

חילן

10%

אחים נאוי

7%

דיסקונט

3%

                      ארהייב

WFC-WT

15%

GS

15%

WFC

13%

CNRD

5%

F

3%

AIG-WT

2%

Others

3%

אנגליה

DTG.L

2%

ARGO.L

3%

Other

USD/JPY

1.5%

Cash

16.5%

הסבר על מניות עיקריות התיק

 

כפי שאפשר לראות מפירוט של התיק ההחזקה הכי גדולה שלי היא WFC ש 28% מהתיק מושקע במניות וכתבי האופציה לשנת 2018. אני מאמין שבעוד שנתיים שלוש WFC תיסחר בסביבות ה55-60 (היום 41.5 דולר) דולר לפחות ולכן כתבי האופציה יסחרו בסביבות ה26 דולר (היום 13.5 דולר) וזו הסיבה שחלק כה גדול מהתיק שלי מושקע בחברה זו. בנוסף במהלך הרבעון השני של 2013 התחלתי להמיר מניות של WFC לכתבי האופציה של החברה על מנת להגדיל את התשואה בעתיד.

GS– היום GS נסחרת סביב ההון העצמי שלה (150 דולר). אני מעריך שבעתיד כאשר GS תגדיל את התשואה על ההון והסביבה הכלכלית תמשיך להשתפר היא תסחר במחיר של 2Xהון עצמי ולכן הפוטנציאל בGS עדיין מאוד גדול והחברה מאוד זולה.

חילן – זו חברה שכתבתי עליה כבר באחד המכתבים הקודמים. החברה משיגה תשואה מדהימה על ההון מחלקת דיודנד של 8% ונסחרת במכפיל רווח של 11. אולם החברה היא לא זולה כמו שהייתה לפני שנתיים כאשר התחלתי לקנות את המניות שלה אבל עדיין טומנת בחיקה פוטנציאל רב.

על מנת לא להעמיס על הקוראים אתייחס  לעוד מספר מניות ברשומה הבאה.

 חשבות להמשך

בשנה וחצי האחרונות התיק שלי רץ מאוד חזק קדימה. אבל כשאני בוחן כל מניה ומניה בתיק שלי הן עדיין נראות לי מאוד זולות. אני מאמין שהתיק שלי יתקדם יפה מאוד במהלך השנים הקרובות אם כי קשה לי להעריך אם אוכל לשחזר את התשואות משנה וחצי האחרונות

שמחתי לקבל, שאלות רבות מכם במהלך החודש, ואני מזמין אתכם להמשיך להתיעץ לשלוח שאלות גם בהמשך.

בברכה

מרק

מכתב יוני 2013

שלום לך,

כפי שהסברתי במכתבים הקודמים כמידי כל חודש אעדכן על נושאים מעניינים בשוק ההון.

 קודם כל ברכות למצטרפים החדשים למכתב החודשי. מאוד מחמיאות לי התגובות שלכם למכתבים שפרסמתי עד כה והתוצאה הישירה כמות גדולה של אנשים חדשים שהצטרפו לתפוצה החודש. כמובן שאם יש לכם מכרים,חברים שמתעניינים בשוק ההון והשקעות אשמח לצרף אותם לרשימת התפוצה.

בנק או בית השקעות?

בעקבות המכתבים הקודמים הרבה אנשים פנו עלי ושאלו איפה אני מנהל את תיק ההשקעות שלי ואיזה עמלות אני משלם?

אני אישית מנהל את תיק ההשקעות בבית השקעות IBI (שנוסד ב1973) שדרכו אני מבצע את כל פעולות הקנייה והמכירה.בית ההשקעות מחזיק את הכספים שאני מפקיד בחשבון נאמנות בבנק הפועלים ולכן הכסף מוגן כמו בבנק.

 למטה אני אפרט את העמלות שאני משלם ,אבל צריך לזכור שכאשר פתחתי את החשבון לפני שלוש שנים בערך ,הסכום שהפקדתי היה נמוך יחסית ומאז לא ישבתי עם בית ההשקעות אל שיפור תנאים ולכן כנראה אפשר להשיג תנאים טובים יותר על סכומים יותר משמעותיים. בכל מקרה מדובר בסכומים מאד נמוכים שאני מוציא על עמלות מדי חודש, שכן כמות הפעולות שאני מבצע בחודש היא די נמוכה.

אפשר כמובן לקבל תנאים טובים גם בבנקים אבל צריך ללחוץ עליהם ולהתמקח איתם.לפני חצי שנה עזרתי לאמא שלי לארגן את חשבון ניירות הערך שלה בבנק הבין לאומי והצלחת אחרי מספר פגישות להגיעה לעמלות שמאוד קרובות למה שאני משלם בבית ההשקעות וההסדר חסך אלפי שקלים בשנה רק על תשלום עמלות.

העמלות בIBI

 1. עמלת קנייה בישראל-0.1%
 2. עמלת קנייה בחוייל (ארהייב) cent1 למניה, עמלת מינימום בעסקה 6 דולר
 3. ריבית על הכסף בחשבון  (עובר ושב) -2.25%ריבית פריים
 4. תשלום של 15 שקל בחודש דמי ניהול חשבון

משחק המטבעות וההימור נגד הין היפני

נחשפתי לתזת ההימור נגד הין היפני בערך לפני שנה. מכיוון שאני ממש לא מתלהב ממסחר במטייח ויש המון רעיונות השקעה שאני נחשף עליהם ביום יום ,די התעלמתי במהלך השנה מכל הנושא. עד שיום אחד עיינתי באחד הבלוגים הכלכליים וראיתי את המצגת של קייל באס (הבחור הימר בזמנו בהצלחה על משבר הסב פריים בארהייב). התברר לי שיפן מדפיסה המון כסף וחוב כאחוז מהתוצר הוא הגבוה ביותר בעולם (יותר מיוון,פורטוגל ואפילו זימבבואה). לא רק זה ביפן כבר המון זמן שוררת דיפלציה (ירידת מחירים) וממשלת יפן החדשה החליטה לפעול בתקיפות ולהדפיס עוד ועוד כסף על מנת להחליש את הין ,לעודד יצוא ולגרום לאינפלציה נמוכה של        1%-2%. כל זה גרם לי לקחת את הסיכון ולהמר נגד הין ב 1% אחוז מהתיק של בערך לפני חודשיים.

איך עושים את זה?

 1. פותחים חשבון באחת מחברות הפורקס הרבות (אני בחרתי בAtrade). היתרון בפורקס למי שלא מכיר, הוא המינוף החינמי שהחברה נותנת.אפשר לבחור מינוף של עד 1:200 כלומר על כל דולר שמשקיעים, החברה נותנת 200 דולר משלה שאפשר להשקיעה אותם.
 2. בוחרים את צמד המטבעות הרצוי USD/JPY  ובוחרים פעולה BUY.כלומר אתם קונים דולרים ומוכרים ינים.
 3. בוחרים את המינוף הרצוי-אני בהתחלה בחרתי מינוף של 1:15-כלומר אם הין יתחזק ב6% אני יפסיד את כל הכסף שהפקדתי אם הין יחלש ב6% אני ירוויח פי שניים ממה שהפקדתי.

סיכונים

 1. כמו בכל השקעת מטייח ובשונה מהשקעות ערך מדובר בסופו של דבר בהימור. הסיכון הוא סיכוי ממשי להפסד של כל הכסף המושקע. הסיכוי הוא לרווח מאוד גדול.

ניסיון אישי

אני התחלתי את ההימור בערך לפני חודשיים כשה הין היה בסביבות ה94ין לדולר. הפקדתי בערך ב1% מהתיק שמראש הבנתי שאני מוכן להפסיד אותם ולא יגרם נזק משמעותי לתשואה שלי השנה. בהתחלה ההימור הלך נגדי וכבר הייתי מופסד בערך 40% מהכסף שהפקדתי. עד ששר האוצר היפני הודיעה על הגברת תוכנית התמריצים והתחילה החלשות דרסטית של הין מול הדולר. הסכום שהפקדתי גדל פי 3.5 וכבר היה מדובר בהרבה מאוד כסף. הבנתי שקשה לי עם המחשבה שאני יפסיד 3.5% אחוז מהתיק ולכן החלטתי להוציא קצת יותר מחצי הסכום שנצבר (הסכום שהפקדתי X2) ולהגדיל את המינוף. אישית אני מאוד מאמין בהחלשות הין בתווך הארוך אבל צריך להבין שבסופו של יום מדובר בהימור והין יכול גם להתחזק לטווח הקצר.

 עדכונים

 בחודש הבא אני אפרסם עדכון חצי שנתי על מצב התיק שלי ותשואה שהתיק הניב במהלך חצי השנה האחרונה. בעדכון הנייל אפרסם את מירב המניות שאני מחזיק וכמו כן אתחיל להדכן החל מהחודש הבא את מצב התיק והתשואה בתדירות של פעם ברבעון.

 בברכה

מרק

מכתב מאי 2013

שלום לך,

כפי שהבטחתי במכתב הקודם, בערך פעם בחודש אעדכן אתכם במצב השווקים בעולם ואעלה נושאים מעניינים בשוק ההון.

בעקבות המכתב הקודם רבים מהקוראים הרימו גבה עקב תשואה שנתית הגבוהה שהשגתי וטענו שתשואה זו הושגה עקב לקיחת סיכון רב. היו אפילו כאלו שטענו שסיכון זה יכל לגרום לאובדן חלק ניכר מההון העצמי.

בשביל להפריך את הטענות הללו נתחיל בהסבר קצר. הרבה מאוד אנליסטים ואנשי אקדמיה מגדירים את הסיכון בתור האות β (שבבסיסו מגדיר תנודתיות). אחרי הגדרת התנודתיות אותם האנליסטים הולכים למודל ה CAPM(או מודלים יותר מתקדמים כמו פמה ופרנץ) וטוענים שעל סמך המודל , תשואה גבוהה יותר מהמדד המייצג תושג רק עקב לקיחת סיכונים נוספים ביחס למדד.

זה מאוד נחמד ומעניין, למדתי על זה בתואר שני במנהל עסקים, קראתי על זה כמה ספרים ,אבל אין לזה שום קשר לסיכון או להצלחה בהשקעות. במכתב השנתי שפרסם וורן באפט למשקיעים(ממליץ מאוד על קריאת המכתבים) בשנת 2011, הוא כתב "הסיכון של ההשקעה לא נמדד על ידיβ כמו שנוהגים חלק מהאנליסטים לחשוב, אלה על ידי הסיכוי לאיבוד ממשי של כוח קנייה עתידי. מניות יכולות להיות מאוד תנודתיות ולא מסוכנות ולהיפך נכסים לא תנודתיים (פק"ם,אג"ח החזקת מזומן בבנקים) יכולים להיות מאוד מסוכנים". אני מקווה שהסבר של וורן באפט סיפק אתכם, (בכל זאת האדם מבין דבר או שניים בהשקעות J )

בהתייחס לתיק שלי שלוש מניות שאחראיות לרוב התשואה היו Stewart Information (STC) , בנק דיסקונט, וגולדמן זאקס. אף אחת מהחברות הללו איננה מסוכנת אלא להיפך אלה הן חברות מאוד יציבות,ללא חוב משמעותי וללא סיכוי ממשי לפשוט רגל .הן נסחרו מאוד זול באיזה שהוא שלב במהלך השנה כלומר ה β (תנודתיות) שלהן באמת גבוהה אבל כמו שהסברתי אין לזה שום קשר לסיכון.

באופן כללי, הכלל הכי חשוב בהשקעות הוא להפנים ,שירידה במחיר המניה היא לא סיכון אלא סיכוי. סיכוי לרכוש עסק מעולה במחיר טוב .אין שום ערובה שמחירי המניות בטווח הקצר לא ירדו 30 ,40 ואפילו 50אחוז. אבל מבחינת המשקיע הנבון זו הזדמנות. כשרק התחלתי לפני כמה שנים להתעסק בתחום ההשקעות, הירידות במחירי המניות מאוד הפחידו אותי. למשל בשנת 2011 ירד פתאום שווי התיק שלי ב 20 אחוז שבזמנו נראה קצת מפחיד(אז עוד לא הספקתי לקרוא את המכתבים של באפט J ). פתאום, בחודש מסוים יש לך 20% פחות בהון העצמי. אבל אני יכול להגיד לכם שבשוק יורד יש הזדמנויות נדירותלקנות חברות מעולות במחירים מצחיקים.ירידות אלו של שנת 2011 תרמו הרבה מאוד כסף להון העצמי שלי בסופו של דבר .כמה מכם אמרו שאני צריך להתחיל לכתוב בלוג. למען האמת חשבתי על זה ובמהלך השנה אני אעבוד על בלוג או אתר אינטרנט. בזמנו התחלתי לכתוב בלוג ברוסית, והפעם אני רוצה לכתוב בלוג/אתר שיתורגם לאנגלית,עברית ורוסית. ברגע שזה יעלה לאוויר אעדכן אתכם כמובן.

לבסוף, אני רוצה לתת קרדיט לחברי ולשותפי להשקעות יולי פישקיס על תרומתו ועצותיו המחכימות והמעניינות.

המלצה קטנה לסיכום:

ההחזקה הכי משמעותית שלי( וגם של באפט) כרגע הוא הבנק של וולס פארגו ( WFC ( .מדובר בחברה מעולה עם הנהלה סופר איכותית. בחברות פיננסיות ההנהלה הוא אולי הדבר החשוב ביותר בהצלחת החברה.השקעה בחברה זו תניב לפי דעתי בסביבות ה 15% שנתי ,בחמש-שבע השנים הקרובות(סכום הכסף שיופקד היום יכפיל את עצמו בעוד חמש שנים).

בברכה

מכתב אפריל 2013

שלום רב,

קודם כל נתחיל בהקדמה קצרה ,החלטתי לשלוח לכם מייל זה על מנת לשתף אתכם קצת בתחום ההשקעות. רבים מכם ביקשתם כל מיני המלצות למניות, או סתם לדעת איך אני משקיע ובמה אני מתעסק ,לכן החלטתי פעם בחודש לתת לכם טעימה קטנה מעולם הפיננסים. מי שזה לא מעניין אותו שישלח לי מייל חוזר ואני אוציא אותו מרשימת התפוצה.

אני אעדכן מה עובר על השווקים הפיננסים בארץ ובעולם. אני מקווה שבעזרת רשומות אלו תוכלו להבין טוב יותר את שוק ההון ,תפסיקו לפחד ממנו ואולי תסכימו איתי שפשר להרוויח לא מעט כסף לאורך זמן.

סיכום שנה

עברה עלי שנה נהדרת: תשואה של 35%!! מול 7% בתל אביב מאה ו 13.3%S&P500

שנת 2012 היית שנה תנודתית, כמו שמשקיעי ערך אוהבים. לאורך השנה היו תקופות שבהן השוק עלה באופטימיות והיו תקופות שבהן צנח בחדות בעקבות חשש מהמצב באירופה אירועי הצוק הפיסקאלי"", או בכלל כתוצאה מפחד כללי.

המקרה הזכור לי במיוחד היה במניית רמי לוי. גילוי נאות אני מאוד אוהב את רמי לוי. בכל שיחה שאני מדבר על השקעות אני מביא את רמי כדוגמה לאיך מנהלים חברה. בלי תארים במנהל עסקים, רמי לוי נותן דוגמה בניהול עסק ושגשוג כלכלי.

במהלך חודש יולי השנה צנחו מניות רמי לוי למחיר המצחיק של 88 שקל למניה. הרבה מאוד מומחים פתאום התחילו לקטול את החברה ודיברו על זה שרמי עיבד את הקסם. כתבות אלו באות לעזרת המשקיע הנבון ,שכן משקיעים פחות מנוסים או אלו שלא מבינים את החברה מתחילים למכור ולכן מתחיל לחץ מכירות המאפשר להשיג חברה מעולה במחיר מצחיק. מיותר לציין שניצלתי עיוות שוק זה לצורך קניית מניות והשגת תשואה פנומנאלית של 80% בחצי שנה רק על מניה זו.

קרן השתלמות:

החל מהשבוע התחלתי לנהל לבד את קרן ההשתלמות. כמעט לא עיינתי בדוחות שקיבלתי מקרן ההשתלמות במהלך השנים (כמה מכם עושים זאת?) ומאוד התאכזבתי כאשר ראיתי את הסכום שנצבר. במהלך 6 שנים השיגה קרן ההשתלמות (70 אחוז מניות ו30 אחוז אגייח) תשואה של 5.5% שנתי. לפי דעתי זה מאוד פושר.

 

המלצה קטנה לסיכום:

כמה מכם מכירים את מניית חילן? אני מהמר שרק אילו שסיפרתי להם על מניה זו. החברה כמעט ולא נמצאת בחדשות ולא תמצאו אותה במדורים הכלכליים. החברה שמתמחה בהפקת תלושי שכר ושרותי IT היא חברה מאד יציבה אם מאזן חזק ביותר, והדובדבן הוא דיבידנד של 8%!!! בשנה.