מכתב מרץ 2017

By | מרץ 12, 2017


החודשים האחרונים היו תקופה מורטת עצבים בחיים שלי. לפני מספר חודשים נערכנו ללידה רגילה עם בתי התינוקת אך לצערי זה לא עבר בצורה חלקה, מה שהצריך תקופת אשפוז לא קצרה לאחר הלידה וגם אחרי השחרור היינו צריכים לעבור מספר לא קטן של בדיקות ובירורים מה שלקח המון זמן ועצבים . לשמחתי נראה שהכל עבר בשלום אבל עדיין המקרה לימד אותי כמה חשוב להעריך את מה שיש בחיים ואיך הכל יכול להשתנות ברגע.


לאחר  שחזרתי לעצמי לאט לאט וגם הסתגלתי למצב החדש ולתפקיד כאבא לשני ילדים קטנים, השלמנו רק לקראת אמצע ינואר את כל תהליך פתיחת השותפות החדשה (www.kepler-capital.com) ויכולתי סף סוף לחזור ולהתמקד במה שאני כל כך אוהב –לקרוא דוחות.
החלטתי שוב לעבור על כל החברות בבורסה הישראלית לפי רשימת א,ב והגעתי למסקנה די חותכת שהחברות בארץ נסחרות בטריטוריה היקרה.  אם בעבר כאשר עברתי על מדד היתר הייתי מוצא בלי בעיה חברות סבירות במכפיל 8-9  דוגמת וואן טכנולוגיה, חמת או קליל ומתלבט אם המכפיל הזה הוא מספיק אטרקטיבי  אז עכשיו רוב החברות נסחרות במכפילים מעבר ל12-13.  אני אישית ממש לא בטוח שההתרחבות במכפיל מסמנת שיפור עתידי ברווח.


קצת על דוחות
על פוינטר (PNTR) כתבתי בערך לפני חצי שנה כאן מאז הספיקו מניות החברה לעלות עוד 35 אחוז. סך הכל מניות החברה עלו כמעט 100 אחוז מאז שהשקעתי בחברה ועדיין אני חושב שהחברה לא יקרה.
חברה נסחרת במכפיל 10 מציגה צמיחה מרשימה מאזן חזק וגם חתמה לאחרונה על שתי עסקאות מענינות –אחת עם חברה מקסיקנית שיש לה זיכיון להפצת מוצרי  קוקה קולה והיינקן ויש לה צי של עשרות אלפי משאיות ועסקה נוספת לניטור מהלך הנסיעות של מוניות בניו יורק בשיתוף עם חברת מוביליי, בנוסף החברה השלימה רכישה של חברת  Cielo בברזיל מה שיגדיל כמובן את כמות המשתמשים בשירותי החברה בלי צורכי השקעה נוספים. סך הכל המנכ"ל היה אופטימי לגבי 2017 ואני חושב שיש עוד מקום להפתעות חיוביות בהמשך הדרך.
בהשקעה בפוינטר עשיתי טעות די גדולה. אחרי שעשיתי את כל עבודת המחקר ודיברתי כמה פעמים אם ההנהלה והבנתי די טוב מה יציף את הערך בפוינטר שכחתי את מה שמלמדים בכל ספר השקעות –להסתכל גם על האחות הפחות יפה במשפחה, וכך פיספסתי לגמרי את הסיפור של שגריר שחולקה כדבידנד בעיין לבעלי המניות. זו טעות מעצבנת במיוחד שכן דיברתי עם קרן גידור אמריקאית שמשקיעה בפוינטר והם אמרו בצורה די גלויה שהם הולכים להיפתר ממניות שגריר. בנוסף צבי פרייד (סמנכ"ל הכספים של פוינטר) אמר לי במפורש שאחרי הספינאוף שגריר בתור חברה נפרדת תקבל הרבה יותר מיקוד וכך היה אפשר לצפות למכירות אגרסיביות מצד הקרנות הזרות ושיפור עתידי בעסק , שילוב שיוצר פוטנציאל גדול. מכרתי לצערי את המניות של שגריר לפני הצפת הערך.


פיאט – פיאט ממשיכה להתקדם לעבר השגת המטרות של תוכנית החומש שפורסמה לפני מספר שנים. הסנטימט סביב החברה השתנה לאחרונה והרבה אנליסטים נותנים המלצת קניה. תמיד מצחיק אותי שלפני בערך חצי שנה כאשר החברה נסחרה סביב ה6 דולר האנליסטים קרעו את החברה לגזרים ונתנו המלצות מכירה על ימין ועל שמאל כאשר מניות החברה עלו כמעט 100% הסנטימנט השתנה לטובה –הגיוני בסך הכל  ):
החברה צופה שהיא תרוויח מעל 3 מיליארד נטו ב2017 והחוב נטו ירד לאזור ה2.5 מיליארד. אני חושב שזה עדיין מאוד זול במיוחד שב2018 אנו צפויים לראות שיפור נוסף ברווח ומעבר של החברה למזומן נטו.
הסיבה העיקרית שחברות הרכב נסחרות במכפילים נמוכים היא שהאנליסטים צופים היחלשות של שוק הרכב בארה"ב מקור הרווח העיקרי של החברות . הקדשתי מחשבה רבה לנושא ואני עדיין חושב שעל אף כל התחזיות של האנליסטים לא נראה היחלשות משמעותית. הסיבה העיקריות היא שיטות המימון לרכישת רכבים חדשים  שתפסו תאוצה בשנים שלאחר המשבר בגלל הריבית הנמוכה דוחפות את האנשים להחלפת רכב כל 3 שנים, ובנוסף צי הרכב בארה"ב עדיין נמצא מעבר לגיל הממוצע הרב שנתי שלו. מה גם מי שיקרא את התחזיות של פיאט הם גם לא צופים גדילה בשוק הרכב בארה"ב אלה יותר שינוי העדפה לרכבים יקרים יותר דוגמת SUV  עירוני כנראה בגלל סביבת מחירי אנרגיה נמוכה ועל ידי כך שיפור בשולי הרווח

 

.
אם מדברים על סנטימנט אי אפשר לא לדבר על לילך (LILA/LILAK) המסקנה, שנכתב עליה לא מעט בבלוג הספירה העולמית והישראלית.  לפני שנה בערך אחרי השלמת העסקה עם CWC השווקים הריעו לעסקה. דיברו על הזדמנות חד פעמית להיחשף לדבר הבא בתחום הכבלים בדרום אמריקה  שהוא שוק צומח במיוחד ,ג'ון מלון  ורכישות עתידיות.  פתאום לאחר שמחיר המניה ירד בחצי הרבה משקיעים נזכרו שהעסק מסובך (הוא לא היה פחות מסובך לפני שנה) , שילמו יותר מדי עבור CWC  (כנראה שכן אבל אם רצו לבצע עסקה זה המחיר  שכן לא היו מוכנים למכור בפחות), וCWC זה בכלל חברת מובייל ולא כבלים ולכן מגיע לה מכפיל EV/EBITDA של 5. הקדשתי מחשבה רבה לנושא בשבועות וחודשים האחרונים ואני חושב שמה השתנה בעסק זה בעיקר הסנטימנט של המשקיעים. אם בעבר הריעו ליכולת הM&A של החברה היום מבקרים אותה בגלל הרכישה של CWC . עברתי על כל העסקאות שנעשו באזור ואני לא חושב שליברטי שילמה מחיר לא היגיוני הם שילמו מחיר גבוה אבל לא משהו  יוצא מגדר ההיגיוני שמצדיק כזה סנטימנט שלילי. לפי דעתי הסיבה העיקרית שהם הסכימו לשלם כזה מחיר הוא החדירה הנמוכה של הכבלים באזורים שCWC  פעלה מה שלפי דעתה של הנהלה יוצר פוטנציאל צמיחה גדול.

לילך פרסמה לפני כמה שבועות דוח שהיה חיובי בסך הכל , ומניות החברה עלו בחדות בעקבות זאת אבל הסנטימנט אוי הסנטינמנט הוריד שוב את מניות החברה למחיר של לפני הדוח.

 

כאשר נוצר כזה סנטימנט שלילי סביב חברה איכותית זה בדרך כלל יוצר הזדמנות טובה למי שיש לו סבלנות תזכרו את הבנקים ושוק הרכב לפני חצי שנה ):


יש חברה קטנה שכתבתי עליה לפני זמן מה בבלוג (וגם השקעתי שם בעבר) שפרסמה פסקה מענינת מאוד בדוח האחרון ולפי דעתי תיווצר שם הזדמנות קניה אטרקטיבית בתקופה הקרובה –אשמח לעדכן  בהמשך אם אחליט להשקיע

גילוי נאות

כותב הפוסט,  ואו קרן קפלר עשויים להחזיק במניות של חלקן או כלל החברות אשר צוינו בפוסט. אין לראות ברשומה זו כהמלצה לרכישת מניות אלו. כותב הפוסט עשוי לרכוש ו/או למכור את המניות הנ"ל ללא התראה.

חשוב להדגיש אני לא יועץ השקעות וגם לא רוצה להיות יועץ, יש סיכוי סביר שאני טועה בניתוחים שלי ואין לראות בשמות של החברות שמוצגות בבלוג המלצה כלשהי.

 

 

7 thoughts on “מכתב מרץ 2017

 1. אייל ויצנר

  מרק מזל טוב ובשעה טובה לרגל לידת בתך, רפואה שלמה ובשורות טובות

  Reply
 2. מרק Post author

  יאיר -הטעות הייתה שלא חיכיתי עם המכירה של מניות שגריר וגם התמקדתי בעיקר בפוינטר ולא הקדשתי מחשבה מה יקרה בשגריר אחרי ההיפרדות

  Reply
 3. אבי

  שלום מארק\דני,
  אשמח לדעת מה יקרה לאופציות מחץ לכסף של פיאט במקרה ו יהיה ספין אוף? (שבעצם תרחיק את שער המניה ממחיר המימוש )..
  מקווה שהייתי ברור,
  תודה

  Reply
  1. מרק Post author

   הי אבי,
   במקרה של ספין אוף תיווצר אופציה חדשה שעוקבת לפי חלק יחסי אחרי שתי המניות. כך היה במקרה של פיאט ופרארי שהחזקתי אופציות ובעצם אחרי הספין אוף לפני שנה קיבלתי אופציה חדשה שעקבה אחרי השינוים בשתי המניות

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים