Monthly Archives: אוגוסט 2017

חזרה לחיים

בחודשיים האחרונים לא התפניתי לכתוב בגלל עיסוקים רבים וגידול שני ילדים שזו משרה נוספת לכל דבר ועניין. אפשר להכריז רשמית שפשוט הזנחתי את הבלוג.

בתקופה הזו קרו הרבה דברים מעניינים ואנסה לסקור אותם בפוסט זה.

האם ירידה חדה במחיר המניה מצדיקה קניה?

בתחילת אוגוסט קיבלתי זימזום התראה בטלפון שמניית פוינטר נופלת ב10 אחוזים. עד שהתפניתי להגיע למחשב ולראות  במה מדובר הנפילה הגיעה עד כדי 16% . חשבתי לתומי שדבר מה מעניין התרחש בחברה וכך מצאתי את עצמי סוקר את הsec ,אתרי חדשות למיניהם, twitter fnance, ועוד מקורות בלי למצוא הסבר סביר. גם אחרי הרבה שנים בשוק ההון הדבר הראשון שעולה בראש הוא שמישהוא יודע משהו שאני לא, הרי פוינטר צריכה הייתה לדווח את דוח רבעון שני ואולי המידע דלף?

מה שאני עושה בדרך כלל במצבים אלו על אף הבאסה מירידה חדה במחיר המניה, פשוט מנסה לנתח את עובדות בצורה קרה ולהתנתק מהמסך. אם קרה משהו מהותי אין מצב שאין דיווח, לחברה אין לקוחות משמעותיים ולכן אין פה איזו סכנה עסקית…

אחרי שמסדרים את העובדות ורושמים אותם מחליטים מה עושים. לצורך הימנעות מפעולות פזיזות הכנתי check list שאני מחוייב למלא אותו בכל קניה ומכירה.

פוינטר פרסמה דוח רבעוני חזק שבועיים לאחר האירוע וכך אנשים שקנו בנפילות יכלו להרוויח  30-40% מחוסר יעילות של השוק, שכן הייתה סבירות מאוד גבוהה לדוח טוב.

אז מה אפשר ללמוד מהמקרה -> הרבה פעמים מניות נופלות בלי סיבה. קרן גדולה יוצאת  מהמניה, משקיע גדול רוצה להיפגש עם הכסף ועוד אין ספור סיבות. מניסיון עבר נדיר שמידע משמעותי זולג וגורם לירידה חדה במחיר המניה לפני פרסום ההודעה.

אם מדברים על מניות שנפלו חזק בתקופה האחרונה אי אפשר שלא לדבר על טבע.

בערך לפני שנתיים וחצי נפגשתי לארוחת צהריים עם מנהל קרן גידור ישראלי לא מוכר כל כך לקהל משקיעי הערך אבל בחור סופר מוכשר שלמד בארהייב ועבד שם הרבה שנים בתור אנליסט. דיברנו על כמה רעיונות השקעה ואז הוא זרק את הפצצה: עשינו שורט על טבע. את הגיחוך שלי אפשר היה כנראה לראות מיד שכן הבחור מולי זז קצת בחוסר נוחות מהזלזול אבל עדיין בזמנו זה נראה לי רעיון אחד המופרכים ששמעתי. שורט על טבע? למה?

כמובן שאחרי שעברתי את שלב ההלם הוא הסביר לי בצורה מדוקדקת את התזה שמאחורי הרעיון .הבנתי שיש שם כנראה בשר אבל עדיין ממש לא התחברתי. בפרספקטיבה של שנתיים אחרי, מגיע להם כל הכבוד שזיהו את כל נקודות החולשה בזמן.

גם אחרי שנפלה בחדות אני אישית לא יודע להחליט בנקודת זמן זו האם החברה אטרקטיבית להשקעה או לא. מה בכלל הרווחיות המייצגת של החברה? האם יהיה דילול באיזה מחיר ועוד נקודות נוספות שצריך לחשוב עליהם לפני שנכנסים להשקעה

הרבה מאוד אנשים התקשרו אלי להתייעץ לגבי טבע. חלקם השקיעו אחרי המלצה של יועץ השקעות, חלקם קנו אחרי הירידה לאזור ה30 שכן זו חברה בטוחה, אחרים קנו אחרי הדוח בשביל הריבאונד (ריבאונד זה לא בכדורסל?)

אני לא הצלחתי להבין איך חברה שיש לה חוב מפלצתי ושחיקה ברווחיות היא חברה בטוחה אבל ניחא.

לא מזמן שמעתי ראיון עם עם יו"ר ועד העובדים של טבע שאמר שהחברה רווחית ואין מה לפטר עובדים. אני לא יודע האם הבחור סתם חסר השכלה פיננסית בסיסית או פופוליסט אבל ראוי להזכיר לבחור שיש דבר כזה אמות מידע פיננסיות ואם החברה לא עומדת בהן לבנקים יש הזכות לדרוש פרעון החוב בצורה מיידית

יש עוד המון על מה לכתוב, כמו מה שקורה בפיאט (אולי כבר ישנו את השם לJeep) הביקור שלי בחברת סומוטו וניסיון ביקור בעוד חברה מעניינת שעדיין לא יכול לחשוף את שמה אבל נשאיר את הקוראים עם טעם של עוד לפוסט הבא.