Monthly Archives: אוגוסט 2016

השקעות מהצד הפסיכולוגי

לא פעם אנשים שואלים אותי מה צריך לעשות בשביל להצליח לאורך זמן בשוק ההון ?  מאיפה להתחיל ? בערך לפני שלוש שנים כתבתי את הפוסט הבא http://www.follow-value.com/?p=63 שמסכם די יפה מה צריך לעשות בשביל להתמקצע מבחינת ידע בניתוח חברות, אבל זהו רק חלק קטן מהעבודה.

כנראה שבשלב הזה תשאלו את עצמכם, מה ? כל הספרים הללו ? הדו"חות ? ניתוח תעשיות ? הן רק חלק קטן מהעבודה ? אז התשובה היא ברורה – כן, הן רק חלק קטן מהעבודה.

במהלך השנים נוכחתי לדעת שהקושי העיקרי שעומד בפני המשקיע הוא הקושי הפסיכולוגי. הייתי מקצין ואומר שהצד המנטלי הוא כ 70% מההצלחה בהשקעות.

בספרו המצויין One Up on Wall Street, פיטר לינץ דיבר על כך שעוד לפני שמתחילים בכלל לנסות להבין מה זה דו"ח כספי, משקיע צריך לעמוד מול המראה ולשאול את עצמו את השאלות הפשוטות: האם אני מוכן לאבד 30% מכספי החסכונות של משפחתי תוך זמן קצר ? האם אני מוכן לאבד 50% ? האם גם לאחר שהתיק שלי ירד ב 50%, אני עדיין אמשיך לישון בשקט ולתפקד כרגיל בחיי היום יום וארצה להמשיך להשקיע ?

אני אישית חושב שהמבחן שפיטר לינץ מציב בפני הקוראים הוא מבחן קל. רוב הקוראים של הספר נמצאים בשלבים ההתחלתיים של צבירת ההון לכן גם אם ההון שלהם יצטמק בכ 50 אחוז, מבחינה אבסולוטית מדובר במספרים לא גבוהים (בדרך כלל). לכן באופן יחסי קל מאוד לענות בחיוב על השאלה הזו. אבל המבחן האמיתי הוא מה קורה אם אותו משקיע היה מוצלח מאוד לאורך עשור, צבר הון של כמה מיליונים או כמה עשרות מיליונים ואז תוך כמה חודשים תיק ההשקעות שלו נחתך בשליש ? או בחצי ?לפי דעתי, המשקיעים צריכים להכין את עצמם באופן מנטלי לסיטואציה הזו לאורך הדרך ולהיות מוכנים אליה. ישנן כמה דרכים שלפי דעתי מאוד עוזרות להתמודד עם הסיטואציה, ואני אספר על הדרכים הללו בפוסט נוסף בהמשך.

לאחר שהמשקיע החליט שהוא לא שונא סיכון הוא צריך להחליט האם הוא מתאמץ ונהפך למשקיע אקטיבי או לחלופין מאמץ את הגישה הפסיבית של להשקיע במדדים.  

מי שבוחר ללכת להיות משקיע אקטיבי צריך להכין את עצמו למספר דברים:

אתם תתקלו בתגובות כמו – אף אחד לא מצליח להכות את המדדים לאורך זמן, השוק יעיל, אי אפשר להרוויח בשוק ההון…צריך ללמוד להתעלם מהתגובות הללו ולהאמין בדרך שלכם. חשוב מאוד לזכור שיהיו שנים שתכו את השוק בענק ואז תהיו גאונים בפני הסובבים אתכם ויהיו שנים שתפגרו בגדול אחרי השוק ואז תקבלו תגובות כמו "..נו אתה רואה , אמרנו לך…"

להיות מוכנים להשקיע עבודה רבה ולהיכשל. עוד בימי העליזים בתור סטודנט לתואר ראשון בהנדסת חשמל בטכניון, למדתי שגם אם משקיעים שעות למידה רבות במהלך השנה, עושים את כל השיעורים ולומדים טוב למבחן עדיין אפשר להיכשל במבחן הסופי.  גם בהשקעות אף אחד לא מבטיח לכם שאם תעשו את האנליזה ותקראו את כל הדו"חות – בסוף התזה תתממש ותרוויחו על ההשקעה שעשיתם. גם פיטר לינץ באחד מספריו מדבר על כך שעל כל 5 חברות תהיה חברה אחת שתרד לכם בחדות על אף שחקרתם אותה לעומק. מה שכן אני מבטיח לכם שבמהלך השנים אתם תשפרו פלאים את יכולת הניטור שלכם.

ללמוד לפעול תחת חוסר ודעות –אחד הדברים החשובים הוא לדעת לנצל את עיוותי השוק לטובתכם. לפעמים המניות יורדות הרבה גם בלי שמשהו מהותי קרה בעסק (זוכרים את  Vsec לפני שנה רולס רויס מלפני חצי שנה). במקרים כאלו, המשקיע חייב לנצל ירידות אלו. תמיד כאשר ישנה ירידה חדה במחיר המניה בלי פרסום הודעה מיוחדת או דו"ח, המחשבה הראשונה שעוברת לנו במוח משהו קריטי קרה בעסקי החברה, אנו היחידים שלא מבינים מה קורה, שיש מידע פנים , שעובדים עלינו. משקיע מנוסה צריך ללמוד לנטרל את התחושות הללו ויתרה מכך לפעול על אף התחושות הללו, להגדיל את הפוזיציה באם שום אירוע מהותי לא התרחש, ובטח שלא למכור את האחזקה אם לא התפרסמה הודעה שמבשרת על שינוי כלשהוא. בדרך כלל לירידות החדות במחירי המניה מתווספות ספקולוציות בבלוגים וברשתות החברתיות כמו טוויטר פיינסי למשל, שמסבירות את הירידה בדרכים יצירתיות וגם נותנות מחיר יעד שנמוך בעשרות אחוזים מהמחיר בשוק (אפשר לקרוא על ההשקעה שלי בזמנו בחברת Ebix בזמן מתקפת שורטיסטים על החברה)

http://www.follow-value.com/?p=200. צריך לקחת את הספקולציות בפרופורציה הנכונה ולנסות להכיר את העסקים שאנו מחזיקים כמה שיותר לעומק.

בשנים האחרונות, בין היתר בגלל העליה החדה בפעילות האלגו טרידינג בשווקים, התנודתיות בשווקים גברה וכנראה שאף תמשיך ללוות אותנו גם בעתיד הנראה לעין. מכיוון שאי אפשר לשלוט בה, צריך ללמוד לחיות איתה ולנצל אותה לטובתנו.

להיות סבלנייםאחד הדברים הקשים הוא להישאר סבלניים לאורך זמן. ולפעמים נידרש להמתין  מספר רבעוניים\שנים גם אם התזה לא עובדת באופן מיידי. לפעמים זה יכול להיות  מתסכל מאוד לראות את מדדי השוק עולים בעשרות אחוזים ואילו החברות שהשקענו בהן תקועות במקרה הטוב, ובמקרה הרע הן אפילו יורדות. לדוגמה, בעבר השקעתי בחברת STC כאשר אחד המרכיבים של התזה היה צמצום ההפרשה לחובות מסופקים מסך ההכנסות. במשך 6-7 רבעונים המספרים לא זזו ואני זוכר שזה היה מתסכל במיוחד שכן זו הייתה פוזיציה די גדולה אצלי בתיק ובאותו הזמן כל המדדים לא הפסיקו לעלות. לאחר המתנה ארוכה, החברה הוציאה דוח מדהים והמניה עלתה 200% אחוז בחודשים בודדים. צריך להבין שהעליה במחיר המניה היא לא לינארית ואנו יכולים לראות מניה שלא זזה במשך מספר שנים עולה עשרות/מאות אחוזים במספר חודשים.

אפס מארבע בניחוש מגמה

אחד הדברים שאני אוהב לעשות הוא לעבור על הנתונים של החברות  המדווחות לפני תחילת המסחר ולנסות לנחש את המגמה בימי מסחר הקרובים. לא זכור לי מפח נפש כמו שהיה לי בתקופת הדוחות האחרונה. נראה שמר שוק מגיב בצורה רנדומלית לחלוטין לנתונים הפיננסים.

בנוסף נפתחה מגמה מעניינת בשווקים (וגם בתיק שלי) שבו חברות פשוטות בלי תלות מאקרו מקבלות מכפילים גבוהים להפליא והופכות ליקרות יותר בזמן שחברות תלויות כלכלה גלובלית נהפכות מזולות לזולות הרבה יותר עד גיחוך.

אפשר לקרוא על זה במאמר המעניין שפורסם ב Broklyn Investor -http://brooklyninvestor.blogspot.co.il/

קצת על הדוחות

רולס רויס שנסחרת באנגליה תחת הסימבול (RR.L) – בפעם הראשונה כתבתי על רולס רויס בערך לפני שנה. כמה חודשים אחרי שהמניה ירדה בחדות  ניצלנו זאת להגדלת ההחזקה. בערך חודש אחרי פרסום הפוסט המקורי קיבלתי תגובות כמו :

1)איזה ממריאה? – המניה מתרסקת!

2) רולס רויס זה לא השקעת ערך

3)מאיפה אתה בוחר את המניות האלו ):

כפי שכתבתי לא פעם בבלוג אני לא ממליץ לחקות את ההשקעות שלי. אני כותב על חברות על מנת לחלוק מהידע שצברתי במהלך השנים. כמובן שאין לי בעיה לקבל ביקורת להפך אם מישהו מתייחס לכשלים בתזה שרשמתי ,זה עוזר לי לחדד את הדברים.

בנוסף צריך להבין שאי אפשר לדעת חודש-חודשיים אחרי שהעליתי את התזה האם התזה לא עובדת. שינוים בעסקים לוקחים זמן, לפחות שנה שנתיים עד שבכלל דברים מתחילים לזוז.

ספציפית לגבי הדו"ח של רולס רויס –הדו"ח היה די צפוי ולא משהו מיוחד. סוף סוף ראינו שהחברה עומדת ביעדים לאחר כ 5 פעמים שהיא לא עמדה ביעדים שהיא הציבה לעצמה. בנוסף במהלך השנה היו כמה נקודות שאהבתי בהתנהלות החברה. הם הורידו שכבת ניהול על מנת שהמנכ"ל יהיה קרוב יותר לפעילות העיסקית של החברה, רכשו את שארית חברת ספקי הרכיבים על מנת לעלות שולי רווח, ובנוסף יעדי ההתייעלות עומדים בעינם ואפילו קצת הועלו. גם הBrexit עוזר לחברה שכן החברה מוכרת בדולרים ורוב ההוצאות התפעוליות שלה בפאונדים, ביום פרסום התוצאות החברה רצה כ 15% , למען הפרופורציה מדובר בחברה עם שווי שוק של כ 13 מילארד פאונד ו 15% זה גידול בשווי השוק של כמעט 2 מילארד פאונד בלי שום סיבה ממש טובה הם סה"כ עמדו בתחזית של עצמם, אמנם מאז הריצה המטורפת מר שוק התעשת וכמעט חזר לרמה שלפני פרסום הדוח.

פיאט-קרייזל

הדו"ח של פיאט היה טוב ראינו שיפור בכל הפרמטרים וגם העלו תחזית. כל זה לא מנע מהחברה להיחתך כמעט 10 אחוז. בשנת 2014 פיאט הוציאו תוכנית חומש עד לשנת 2018. אני זוכר שהתגובות לתוכנית נעו בין "סרג'יו לא לקח את הגלולה..", לבין "הוא פשוט חי בללא לנד..". כרגע פיאט עוקפת בכל הפרמטרים את התחזית שהם נתנו בזמנו ל2016.

הדו"חות המדהימים של חברות הרכב לא משנים לאנליסטים (אפרופו מה שכתבתי שחברות זולות נהפכות ליותר זולות) שממשיכים לטעון שמכירות הרכב בארה"ב נמצאות בשיא הסייקל ומכאן נראה ירידה.

קצת על סייקל

כל משקיע ערך בתחילת דרכו לומד שחברות מחזוריות הכי יקרות במכפילים נמוכים. כלומר כאשר חברה מחזורית נמצאת בשיא הסייקל זה הזמן למכור על אף שמכפיל הרווח נמוך. אבל מה אם האנליסטים טועים? מה יקרה אם מכירות ירדו קצת בשנים הקרובות ואחרי זה ימשיכו לעלות? האם עדיין המכפילים הנמוכים יהיו מוצדקים? מה אם לא נראה ירידה דרסטית במכירות בשנים הקרובות?

לפי דעתי זה גם לא נכון להשוות את שיא המכירות ב2007 בריבית של 5% או בסוף שנות ה90 בריבית של 6% למה שקורה היום. דיברת עם קרוב משפחה שגר בארה"ב. לדבריו  לוקחים שם המון מכוניות בליסינג מימוני (זה קורה גם בארץ) בריביות אפסיות והחזרים נמוכים ומחליפים רכב כל 3 שנים. המודל הזה לא היה קיים כמעט לפני עשור. זה דבר אחד להחזיר את הרכב במחיר מחירון, להוסיף קצת כסף למחזר את ההלוואה בריבית אפסית ולצאת עם רכב חדש, לבין להתעסק עם מכירת רכב ולקחת הלוואה חדשה בריבית גבוהה. הסביבה הממונית היום נותנת רוח גבית חזקה לשוק הרכב.

בנוסף אירופה רק בתחילת ההתאוששות ודרום אמריקה עוד לא התחילה עם ההתאוששות ולכן לדבר על שיא הסייקל זה עוד קצת מוקדם ,לפחות לפי דעתי.

גם אם נראה ירידה במכירת המכוניות, מחירי המניות של חברות הרכב כבר מתמחרות את התרחיש הזה.

מצד שני אנליסטים חושבים שאנו נמצאים כנראה בנמוך של סייקל בחברות הציוד הכבד אחרת קשה לי להבין את מכפיל 35 שהשוק הדביק לקאטרפילר. לא משנה שרוב החברות ממשיכות להוריד קאפקס על מנת להתאושש מירידה במחירי הסחורות, חברה מוציאה דו"ח זוועתי, ונותנת תחזית פסימית, המניה עולה 10 אחוז בכמה ימי מסחר עוקבים. גם אם נתאם את הדו"ח של קאטרפילר ונפריד את החלק הפיננסי מהחלק התפעולי נקבל שהחברה נסחרת במכפיל 13 על EV/Ebitda ממש חברת צמיחה.

 

VSEC

גם בויסק הדו"ח היה די בסדר מה שהוביל לירידה של 10 אחוז ביום מסחר העוקב. החברה ממשיכה להציג צמיחה יפה בחטיבת הפדראל בשורה העליונה ועדיין שולי הרווח מאוד נמוכים שם. בעבר הרווחיות בפדראל הייתה סביב 5-6% ואם החברה תעלה ולו במעט את שולי הרווח נוכל לצפות לעוד כמה מיליונים ברווח הנקי.

בנוסף בגלל תשלומי earn outs החברה כמעט לא החזירה חוב בחציון הראשון. ברבעון השלישי החברה תשלם את התשלום האחרון של הearn outs על סך 10 מיליון והחל מרבעון הרביעי תוכל להתמקד בהחזר חוב.

את החלק המעניין בדוח הם רשמו דווקא בסעיף הסיכונים

Increases in our level of business from our Federal Services Group's new contract activity, possible capital investments associated with our Supply Chain Management Group's potential participation in the USPS vehicle fleet replacement, and future acquisition activity will likely require increased levels of capital investment. This could limit our debt reduction or possibly increase future debt levels

אם החברה תשתתף במכרז של הדואר להחלפת מכוניות כנראה נראה צמיחה חזקה גם בסגמנט של הSupply Mangement  שהרווחיות שם גבוהה בהרבה.

לבסוף עדכון נוסף , לאחרונה מבנה הקרן עובר שינוי מבני ולכן אני מתנצל בפני כל אותם קוראים שפנו אליי בנושא הקרן ,בשלב השינוי הקרן תהיה סגורה למשקיעים חדשים , השינוי אמור להסתיים במהלך השבועות הקרובים , עדכון מסודר לגבי אופי השינויים ופתיחת הקרן מחדש למשקיעים חדשים יפורסם במהרה.