Monthly Archives: מאי 2016

Vealls Limited

פוסט אורח נוסף מאת דני שוורץ. כפי שהזכרתי בעבר דני הוא משקיע מנוסה שפועל בשוק ההון כבר מספר שנים, בנוסף הוא מביא איתו רקורד של הרבה שנים בתפקידים בכירים בתעשייה. אני מאוד נהנה משיתוף הפעולה איתו ושמח לתת לו את הבמה בבלוג.

חשוב להדגיש שדני לא יועץ השקעות וגם לא רוצה להיות יועץ, יש סיכוי סביר שהוא טועה בניתוחים שלו ואין לראות בשמות של החברות שמוצגות בבלוג המלצה כלשהי.

ביוני 2015 כתבתי על  Citizens Bancshares Corporation , אז מה עבר על הבנק מאז שכתבתי , האמת שלא הרבה , הם הגדילו את ההון המוחשי שלהם ב כ 3%  ,הם העבירו את המשרדים שלהם למיקום חדש ויותר חדשני , סך הפיקדונות קטנו במקצת בתחילת השנה אבל בינתיים חזרו לאותה רמה , גם ההלוואות קטנו במקצת בתחילת השנה אך בינתיים חזרו לאותה רמה , והמניה בגדול ספגה כמו כל השוק בתחילת השנה, וירדה עד לרמה של מכפיל הון מוחשי של 0.35 , לא יכולתי להתאפק וכמובן הגדלתי את ההחזקה , אני אמתין בסבלנות לתקופת ריביות נוחה יותר כאשר השוק ייתן לי מכפיל הון מוחשי באזור ה 0.8 .

Vealls Limited

כפי שכבר הבנתם לרב אני נמשך לחברות קטנות בגלל מספר סיבות :אחת הסיבות העיקריות זה דוחות קצרים שלפעמים מסתכמים בעמודים בודדים עד כמה עשרות  ,סיבה נוספת ,הפעילות פשוטה ולרב גם יחידה ולכן קל להבין את העסק וכמובן פשוט יותר לצפות את החברה.

אני יודע שיש לא מעט משקיעים שסולדים מחברות קטנות עקב השעמום לרב אין הודעות (למעט דוחות)  או כתבות ,סחירות נמוכה , שליטה משמעותית של מנכ"ל/יו"ר , אך זהו סגנון ההשקעה המועדף עלי, את העניין והאדרנלין אני לרב מביא מתחביבים אחרים .

ברשומה הזאת אני רוצה להכיר לכם חברה משעממת שכזאת :  Vealls Limited , החברה הינה חברה  אוסטרלית ונסחרת בבורסה האוסטרלית ולכן כל המספרים שיוצגו הם ב AUD  .  שווי שוק ליום 24/5/16  71 מיליון , מחיר המניה 8  והסימבול שלה ביאהו VELCP.AX

אז מה מיוחד בחברה הזאת ?

במאזן שלהם יש 98 מיליון נטו במזומן כלומר אנו יכולים לקנות את הדולר ב 72 סנט , ועכשיו על זה יש מתנה של נכסים ממשים בשווי 24 מיליון מה שמביא אותנו למכפיל הון מוחשי של 0.6 .

בכל רגע נתון ניתן למצוא בבורסות השונות מספר חברות שנמצאות במצב דומה ולרב הם נמצאות במצב הזה מסיבה טובה ומוצדקת, ולכן אני רוצה להיות משוכנע שמתי שהוא  , בעתיד הקרוב , נראה את הפער הזה נסגר תוך כדי שמירה/גידול של ההון .

מה עושה החברה ?   

בשנים האחרונות החברה מוכרת את נכסיה ( בדרך כלל מעל המחיר בספרים ) ואת המזומנים שהיא מקבלת בעבור המכירות הללו היא מפקידה בפיקדונות , הפיקדונות הללו מספקות לה הכנסות מריבית מזעריות של כ 2.5% – 3.9% משווי המזומנים , ועם ההכנסות הללו החברה משלמת את שכר 4 העובדים ויתר ההוצאות השוטפות, זה מייצר לחברה תזרים מזומנים קטן אבל חיובי שלמעשה שומר ואפילו מגדיל במקצת את הון בעלי המניות של החברה .

בעבר עיקר ההכנסות של החברה באו מאתר סקי הממוקם בניו זילנד שהיה ברשותה Cardrona Ski Resort , במהלך 2013 הם מכרו את הנכס הנ"ל ב36 מיליון דולר ניוזילנדי שזה כ 8 מיליון דולר מעל השווי בספרים.

מי מנהל את החברה ?

יו"ר Iay Raymond Veall  בן 91 ומשמש כיו"ר משנת 1966 ומחזיק בכ90% ממניות החברה , בעל מיומנות בכספים.

Martin Charls Veall  בן 62 משמש כדירקטור משנת 1989, בעל מיומנות בניהול חוות יערות.

Robert Sidney Righetti  בן 65 משמש כמנהל שאמון על נושאי החשבונאות והבקרה בחברה משנת 1996 ומחזיק שברירי האחוז ממניות החברה.

Duncan Reginald Veall   בן 59 המשמש כדירקטור משנת 1999.

  אלו נכסים נותרו לחברה ?

לחברה נותרו נכסים שאינם מניבים הכנסות שנתיות , ותזרים בגינם במידה ויהיה יבוא רק על ידי מכירה , כפי שכבר ראינו החברה נוהגת בשמרנות כלפי השווי בספרים ולכן אפשר להניח שביום המכירה נראה מכירה לפחות בשווי הרשום .                                                  1100 דונם של יער בצרפת הרשומים בספרים בשווי של 3.7 מיליון  שווי היער מגיע משווים של העצים.  ושטח האדמה בצרפת שהיער גדל עליו בשווי של 1.4 מיליון .שטח אדמה ב Mt Martha  באוסטרליה סמוך לאזור מגורים  שמיועד לבנייה בשווי של 18.7 מיליון .

אחת התופעות עם חברות במצב הזה הוא שהם יכולות לשבת שנים על הכסף בלי שיקרה שום דבר, כפי שראינו בחברה הנ"ל ישנם עוד שני נכסים המיועדים למכירה , לפחות זו הייתה הצהרת המנכ"ל ,בהנחה שהם ימכרו על פי המחיר בספרים אזי החברה תהפוך לחברת מזומנים בלבד .

אני מאמין שהפער במכפיל ההון יצטמצם או ייסגר עקב הקיטון בסיכון של הערכת שווי החברה, מצד שני בהחלט יכול להיות מצב ( כפי שקרה במכירות של הנכסים האחרים )  בה הנכסים שנותרו ימכרו מעל שווים בספרים ואז שוב הפער ייסגר אבל מהר יותר , יש גם את האופציה השלישית שהנכסים ימכרו מתחת לשווים בספרים , במקרה הזה אנו מוגנים מהמזומנים הקיימים .

סגירת הפער במכפיל ההון יכולה לבוא גם עלי ידי הפיכת החברה לחברה פרטית ,ליושב ראש החברה יש את האמצעיים הכספיים למהלך שכזה , במקרה הזה תקנון החברה מגן על בעלי המניות בזה שאמורים לשלם לבעלי המניות לפחות את שווי ההון למניה שזה עומד נכון להיום על כ 13.71 לאחר כל התשלומים לבעלי מניות הבכורה למיניהם , לא רע כ 71% מעל המחיר היום .

כפי שכבר כתבתי מדובר בהשקעה משעממת להחריד שתדרוש סבלנות רבה , יושב ראש החברה מדבר על כשנתיים עד למכירת שאר הנכסים לא באמת יש לי מושג כמה זמן ייקח לו אבל רק לטעמי חישוב אני מעדיף להניח שמדובר על 3-4 שנים  כלומר תשואה שנתית של 17.75%- 23.6%  ( בחישוב לינארי ) .

 

 

 

מכתב אפריל 2016

קצת על הדוחות:

חודש אפריל היה עמוס בדיווחים. מה שלמדתי מהדוחות שאנו לא לפני סוף העולם. חברות פיננסיות ממשיכות להרוויח וחלקן אפילו די יפה על אף הסביבה העסקית המעט בעייתית. מה שהצחיק אותי זה שבנק אוף אמריקה כמעט כרגיל הציג רווח ורווח אחרי התאמות חד-פעמיות. אני משקיע/עוקב אחרי הבנק משנת 2011 ואני חושב שלא היה רבעון אחד שלא היו בו הוצאות חד-פעמיות. בלא מעט מקרים גם ההוצאות החד-פעמיות היו יותר גבוהות מהרווח. לפי מה אני שאני חישבתי בין השנים 2011-2016 הבנק שילם בסביבות 60 מילארד דולר בכל מיני הסדרים כאשר כל שווי השוק של הבנק היום בסביבות 140-150 מיליארד.

ואם כבר מדברים על חברות פיננסיות אני רוצה לדבר בכנות על ההשקעה שלי בוורנטים. אני חושב שזו הייתה טעות די גדולה בזמנו להשקיע סכומים מאוד גבוהים בוורנטים. וורנט זה מינוף ובשוק עולה זה נותן לתיק כנפיים. כאשר הדברים משתבשים, באופן טבעי המינוף עובד לצד הנגדי וזה מוסיף תנודתיות חריגה לתיק. באופן כללי אין לי בעיה עם תנודתיות אבל במקרה של הוורנטים שהם מוגבלים בזמן זה מוסיף מימד של לחץ. גם כאשר בחנתי באופן אובייקטיבי את התשואה שלי בין השנים 2011-2016 ראיתי שאת רוב התשואה עשיתי בחברות פשוטות עם תנודתיות נמוכה בהרבה וברוב השנים הוורנטים משכו את התשואה מטה.

על אף שאני עדיין ממשיך לחשוב שהבנקים בארה"ב די אטרקטיביים בעליות האחרונות המשכתי לדלל משמעותית את הפוזיציה בוורנטים.

FCAU–  פיאט-קריזלר הוציאה דוח שהיה בסדר. לפי הרווחיות כרגע החברה במכפיל 4.5. בחציון השני של 2016 נראה שיפור בגלל:

  1. תחילת יצור ג'יפים במפעל השני בסין
  2. השקת SUV מדהים של מזרטי והשקת אלפא ג'יוליה
  3. אני צופה המשך צמיחה באירופה
  4. על אף שהאנליסטים בחרו להתמקד בחוב נטו (חוב בניקוי מזומן) שגדל ברבעון הראשון בגלל שינוי בהון החוזר, החוב ברוטו (חוב כולל ללא ניקוי מזומן) דווקא ירד וכך גם תשלומי הריבית. אנו נראה ירידה בחוב ברבעונים הבאים ולכן גם תשלומי הריבית ימשיכו לרדת.

גם כמובן החדשות האחרונות בדבר שיתוף הפעולה עם גוגל חיובי.

הרבה השתנה כאן…

בפסח האחרון חזרתי למוסקבה אחרי 6 שנים. מהביקור הקודם זכרתי את מוסקבה מאוד יקרה, עם אנשים מעט מתנשאים, והרבה מאוד "שופוני" בולט לעיניים.

מאוד סיקרן אותי להגיע למדינה שנמצאת תחת סנקציות של המערב ומשבר הנפט ולעמוד על הנעשה מקרוב. כמובן שאי אפשר באמת לדעת מה עובר על מדינה על סמך ביקור קצר של מספר שבועות אבל בכל זאת מספר רשמים.

אז באופן כללי יוקר המחיה  במוסקבה ירד (טוב כאשר אתה מחלק את הרובל ב2 זה לא חכמה גדולה) החנויות מלאות במצרכים ולא ראיתי חוסרים משמעותיים. המחירים מאוד זולים בסופרים אבל מצד שני המסעדות עדיין לא זולות.

נראה שהרוסים הפעילו סנקציות נגדיות נגד המערב במקומות שנוח להם. ככה כנראה שהסנקציות עשו טוב למחלבות ומשחטות ברוסיה שכן כל הגבינות תוצרת מקומית כמו גם הבשר.   מצד שני כל חנויות הבגדים מלאות מותגים מערביים מקולקציות החדשות ביותר (שלישראל תגענה רק בעוד כמה שנים). טוב כנראה שיש גבול עד כמה הרוסים מוכנים להקריב.

המקום שבו מרגישים את המיתון זה מחירי הדירות. אם פעם דירה במוסקבה עלתה יותר מהדירה בארץ אז היום זה פחות מחצי. בכלל בכל מקום יש שלטים של מכירה וזה מרגיש ששוק הדיור במוסקבה נמצא במשבר די גדול. כמובן שכאשר הריבית על המשכנתאות עומדת על מעל 10% אז גם הביקוש לא מזהיר.

סך הכל משיחות עם אנשים (שכירים ואנשי עסקים) התרשמתי שהמצב לא מזהיר, אבל הם כבר רגילים. בכלל אני מוריד את הכובע בפני יכולת ההסתגלות של העם הרוסי. בסך הכל אני חייב לציין שנהניתי הפעם מהביקור הרבה יותר מאשר לפני 6 שנים ומאוד ממליץ על הביקור דווקא עכשיו כשהמחירים מעט שפויים.