Monthly Archives: אפריל 2015

מכתב אפריל 2015

במהלך חודשים האחרונים עברתי על לא מעט רעיונות. כמובן שעם הולדת הילד הזמן הפנוי שלי ירד, אבל הורדתי כמעט לאפס את זמן הצפייה בטלוויזיה וכך הרווחתי עוד שעה-שעתיים פרודוקטיביות ביום. בנוסף הכנסתי הרגל לקרוא לפחות שעה ביום על נושאים שלא קשורים ישירות להשקעות וכך קראתי את:

  • ילד 44 –מומלץ ביותר (דרמת רצח שמתרחשת בתקופה החשוכה של היסטוריה הרוסית)
  • הנסיך הירוק-לא רע (מסביר על סכסוך ישראלי פלסטיני מנקודת מבט של בן של מנהיג חאמס שנהיה משת"פ ישראלי)
  • ביוגרפיה של ג'ובס-קצת ארוך אבל סך הכל מעניין.

שיחה עם ההנהלה:

אחד הכלים האפקטיביים ביותר שעומדים בפני משקיע הוא לדבר עם הנהלת החברה. זהו כלי שמיעטתי להשתמש בו בעבר ואני קצת מצטער על כך. כמובן שלא כל מנכ"ל נלהב לדבר עם משקיע פרטי שישקיע סכום זעום בחברה אבל זה כבר עניין של שיווק, איך אתם מציגים את עצמכם –למשל אפשר להציג את עצמכם כמנהלי קרן משפחתית שהיא קרן פרטית. אחרי שתדברו עם כמה הנהלות די תתרגלו לעניין הזה ואפילו תאהבו את זה, שכן זה יכול לחסוך המון זמן בקריאת דו"חות. חשוב מאוד לבוא כמובן מוכנים לפגישות הללו שכן מנהלי החברות צריכים לראות שאתם מבינים את העסק.

לפני שבוע בערך חקרתי את תעשיית הבד הלא ארוג בישראל –שמשמש ליצירת טיטולים, מטליות לחות ושאר מצרי היגיינה. יש כמה חברות בישראל שזו ההתמחות שלהן כמו "על בד", אבגול, ספאנטק ,שלאג. זיהיתי פער בתמחור בין "על בד" לשאר החברות, שלא הצלחתי להבין ממה הוא נובע. במרוצת השנים בשוק ההון הבנתי שפער בתמחור לפעמים נובע מכשל שוק, אבל רוב הפעמים זה לא המצב והפער בתמחור כן מוצדק. המקרה של "על בד" היה לי עוד יותר מוזר שכן החברה הינה בעלת מותג והיא מייצרת מוצרי קצה בניגוד לשאר השחקניות שבעיקר מתמחות ביצור חומר גלם שחשבתי שהתחרות שם יותר קשה.

בשיחה עם המנכ"ל של "על בד" הצלחתי להבין למה "על בד" נסחרת בחסר. מסתבר שבתחום ההיגיינה התחרות הקשה היא דווקא של יצרניות מוצרי קצה, ויש פחות תחרות בתחום של חומרי גלם, ותמיד יש מחסור בחומר גלם. בנוסף רוב החברות שמוכרות חומר גלם מוכרות אותו בדולרים וכך נהנות מהפיחות של השקל. לעומת זאת "על בד" קונה חומר גלם בדולרים ומוכרת בעיקר ביורו שעבר פיחות די רציני ביחס לדולר וגם לשקל, ולכל זה גם נוסיף שלחברה יש חוב גדול (והמנכ"ל אמר שהם כנראה יבצעו הצעת רכש על מנת להוריד את החוב)ונקבל  שהתמחור כנראה מוצדק. זו רק הדגמה קטנה איך שיחה של חצי שעה עם מנכ"ל יכולה לעזור להחלטה הנכונה ולחסוך במקרה הטוב עוד זמן חקירה, ובמקרה הגרוע פשוט להתברר כהשקעה גרועה.

השקעות בקנה

יש כמה חברות שאני מסתכל עליהן כרגע. יש חברה יוונית קטנה שאני לא אחשוף כרגע תשם שלה שכן החברה ממש קטנה נסחרת במכפיל על ההון של 0.4 ובמכפיל רווח מותאם של 5-6. בנוסף יש חברה ישראלית שנסחרת בנסד"ק במכפיל רווח 9-10 עם מאזן מעולה ודיוידנד של מעל 8 אחוז. כרגע אני נמצא עוד בשלב הלימוד על החברה ואם אהיה מעניין אני אכתוב עליה.

שכחתי לעדכן שבחודשים הקודמים החלפתי חלק מההשקעה בוורנטים של GM במניות של פיאט (FCAU). התחלתי לקנות את המניות סביב ה11.5 $ והוספתי סביב ה14.5 $. זו השקעה שעלתה ממש יפה אבל  לעניות דעתי, יש שם עוד בשר. ב q2 צפוי להיות IPO של פרארי ויהיה מעניין לראות את התמחור שהחברה תקבל.

 

בברכה

מרק