Monthly Archives: ינואר 2015

קצת עדכונים אישיים מתחילת 2015

שלום לך,

הפעם קצת עדכונים אישיים…

שנת 2015 התחילה עם אירוע מאוד מרגש מבחינתי, נולד לי בן שהוא גם הילד הראשון שלי. כל החוויה של הלידה הייתה מאוד מרגשת ולקח לי קצת זמן להתאושש מכל האדרנלין שזרם. אז מצד אחד הימים ובעיקר הלילות שלי נהיו הרבה יותר עמוסים אבל בלי צל של ספק זה שווה כל רגע (גם כאשר הוא צועק ואני לא יודע איך להרגיע אותו)

פתיחת שותפות השקעות

בנוסף להתפתחויות האישיות בחודש האחרון פתחתי (ביחד עם שותף) שותפות השקעות. הרעיון התבשל אצלי לא מעט זמן ואחרי שהבנתי שאני מייעץ ללא מעט אנשים לגבי תיקי ההשקעות שלהם וגם מנהל כמה תיקי השקעות לבני משפחה וחברים – החלטתי שאני רוצה לאגד את כל הפעילות הזאת תחת מטרייה אחד וככה נולדה שותפות השקעות :Evolution Investments

עקב כך, החלטתי שמתחילת 2015 אני אשנה מעט את היעוד של הבלוג, פחות אתמקד בתיק השקעות הפרטי שלי ואיזו תשואה התיק האישי שלי מניב, אלא אכתוב יותר על רעיונות השקעה ספציפיים (כאשר יהיה לי קצת יותר זמן) וגם סתם על נושאים כלליים .

בשבוע האחרון שיניתי גם את המראה החיצוני של הבלוג ואני מקווה שתמשיכו ליהנות ממנו וגם תמליצו לעוד חברים לבקר בו.

בברכה

מרק

מכתב לסיכום שנת 2014

שלום לך,

ביצועי התיק שלי ביחס לשוק מרוכזים בטבלה למטה:

תשואה

כל המספרים בטבלה מציגים תשואה שקלית

שנת 2014 הייתה שנה מאתגרת ביותר. התנודתיות התחילה לחזור לשווקים וגם התיק שלי ביקר השנה בטריטוריה השלילית.

ברמה הפרטנית, היו כמה השקעות שהלכו השנה נגדי ואפשר להגיד ששילמתי שכר לימוד יקר מאוד על טעויות אלו.

אין לי כמובן בעיה לעשות טעויות בניתוח – גם הגדולים ביותר טועים. הבעיה מתחילה כאשר אתה קורא משהו אחד בדו"ח ולא רוצה להסיק את המסקנות המתבקשות, או כאשר אתה עושה טעויות קשות בהקצאת הון לא נכונה.

חבר טוב שלי אומר שאני מעט צולב את עצמי בפוסטים שאני מפרסם. אז אני אתמקד בדברים החיוביים מהשנה בשארית הפוסט ולא אזכיר יותר את כל המניות שסבלו השנה מרגולציה ושדיברתי עליהן כבר הרבה (COCO,ETI, ASPS)

ההשקעות שעשיתי השנה בחברות קטנות ופשוטות עבדו טוב מאוד. אם זו מניית XPEL שעלתה מעל 100% ,VSEC שעלתה מעל 50 אחוז, HAT שמכרתי חלק מהמניות ברווח של 25% או CCT.L שעלתה מעל ל 30% מאז שקניתי אותה. אני חייב להתוודות שCCT זו ההשקעה שאני הכי אהבתי השנה. הזכרתי לפני כמה חודשים בבלוג שאני בונה פוזיציה בחברה קטנה בלונדון. הרעיון הגיע עלי אחרי ששמעתי הרצאות של קרנות גידור באתר הBuyside ושם לירון מנור דיבר על חברת צעצועים (מבלי להזכיר את החברה במפורש). בניתי שם פוזיציה של 4% (ואני מצטער שלא בניתי פוזיציה הרבה יותר משמעותית) במחירים סביב ב200פני. היום החברה נסחרת סביב ה270 פני ועדיין מדובר בחברה זולה במכפיל 8-9.

במהלך השנה מכרתי את כל האחזקה שהייתה לי בוורנטים של וולס פארגו וקניתי מניות שלBAC וורנטים של JPM . (אני חייב פה תודה לקוראי הבלוג שהפנו את תשומת לבי בזמנו, שהוורנטים של BAC  לא הכי אטרקטיביים. אחרי מחשבה שניה באמת ראיתי שההבדל בתשואה בין מניה לוורנט לא מצדיק את ההשקעה בוורנט.  ולכן בניתי פוזיציה גדולה במניה ובנוסף קניתי כ2% מהתיק אופציות CALL  ל2016 –השקעה שעבדה בצורה טובה, האופציות אלו מאז ב70%.)

לקראת סוף השנה קיבלתי החלטה לא להוסיף עוד כסף למניות הפיננסים ולהתמקד בחברות זולות ופשוטות. מניות הפיננסים עדיין תופסות חלק נכבד מאוד מהתיק שלי ואני חושב שזה ימשיך להיות כך בשנים הקרובות.

בכלל אני אוהב הרבה יותר את התיק שלי היום מאשר מלפני שנה.
הוורנטים (JPM וGM) תופסים היום רק 18% אחוז מהתיק ואני הרבה יותר 
רגוע עם ההקצאה הזו מאשר מלפני שנה שאז הוורנטים תפסו מעל 30% 
משווי התיק.
אני חושב שאני אמשיך להוריד בהדרגה את אחוז הוורנטים בתיק 
ככל שנתקרב לתאריך הפקיעה.

בגזרת האופציות – ההשקעה שעבדה הכי טוב זה הפוטים עלVALE . קניתי את הפוטים בתזמון ממש טוב שכן מחירי הברזל כבר ירדו בצורה משמעותית ובו בזמן מניות חברות הכרייה המשיכו לעלות, גלגלתי את הPUT פעמיים בהתחלה קניתי את ה PUT13 שהניב תשואה של מעל 130% ואחרי זה קניתי את PUT8 שהניב גם מעל 100% .אחת התגובות שקיבלתי בבלוג על נושא האופציות דיברה על זה שאני מהמר. אז קודם כל חשוב להבין שההשקעה באופציות (לא מחשיב את הוורנטים שמבחינתי זה כמו להשקיע במניה) לא תפסה יותר מ 5% מהתיק באף שלב במהלך השנה. בנוסף כבר דיברתי בפוסט אחר מתי בכל זאת ההשקעה באופציות הרבה יותר כדאית מהשקעה במניות ולפעמים דווקא ההשקעה במניה יותר מסוכנת בגלל שבשביל אותו רווח צריך להקצות סכומים הרבה יותר גבוהים.

כמובן שגם התחזקות הדולר עזרה מאוד לתיק שלי השנה .

ברמה הלימודית השנה ניתחתי לא מעט חברות (יותר מ50) מצאתי גם כמה השקעות מעניינות, ואפשר להגיד שבמסגרת הזמן הפנוי שהיה לי עשיתי כמעט את המקסימום. (בכל זאת צריך לזכור שאני עדיין עובד במשרה מלאה בהייטק). סיגלתי לעצמי גם קונספט עבודה מעניין אחרי שקראתי רעיון עם אלן מיצ'אם (מנהל קרן Arlington). הבחור משקיע רק בחברות שהוא מכיר היטב וכמעט לא מתפזר להשקעות חדשות. יש לו רשימה של בערך 200 חברות שהוא מכיר מצורה מעולה וכך הוא מצמצם את הטעויות בהשקעה בתחומים שהוא פחות מכיר.

אני אישית התחלתי להכין רשימה כזאת (כרגע אני עומד סביב ה60 חברות).

השנה גם קראתי כמה ספרי השקעות טובים מאוד (ואלו חלק מהספרים שאני ממליץ עליהם בחום):

  1. Beating the Streetשל פיטר לינץ
  2. You Can Be a Stock Market Geniusשל ג'ואל גרינבלט
  3. The investment checklistשל Michael Shearn.

מבט קדימה לשנת 2015

אני חושב ש ב 2015 שוק המניות ימשיך להיות מאוד תנודתי ,כמו כן ישנה ציפייה לעלית הריבית . אני חושב שתנודתיות יכולה לעזור למשקיעי ערך בטווח הארוך, וכמובן לא צריך להיבהל ממנה אבל חשוב מאוד כן לבצע הערכות סיכונים.

ונסיים את המכתב אם האמרה הכי נכונה בשוקי המניות שהרבה אנשים שוכחים כאשר מתחילות ירידות.

" כשמחירי המניות יורדים, תקנו אל תמכרו"

שתהיה שנא אזרחית טובה לכולם

בברכה

מרק

הכותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא. 
מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע – עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות. 
הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב. 
יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה (לונג או שורט) על המניה. 
יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל.