Monthly Archives: נובמבר 2014

אופציות למה ואיך ?

שלום לך,

כמה אנשים פנו אלי במייל ושאלו למה לא שלחתי מכתב בחודש שעבר. האמת היא שהתחלתי לכתוב פוסט כלכלי על החובות של הציבור הישראלי לבנקים ועל מה שאני חושב שיקרה בשוק הדיור בישראל,  ובכלכלת ישראל בכלל כאשר הריבית תתחיל לעלות ביחד עם המיסים, אבל אחרי שקראתי את הפוסט מספר פעמים הבנתי שהוא פסימי מדי והחלטתי לגנוז אותו. אני לא מומחה מקרו ולא מתיימר להיות כזה מה שכן כל ההתנהלות הכלכלית בישראל לא נראית לי לאחרונה ולכן אני ממעט להשקיע בחברות הישראליות.

רק בשביל האנקדוטה בנושא נדל"ן: לפני כמה חודשים חבר שלי שכנע אותי לבוא לשמוע קורס יזמי נדל"ן. היו מעל 100 אנשים בקורס שהקשר שלהם ליזמות מקרי לחלוטין אבל יש להם 100 אלף שקל שהם רוצים להשקיע. בהפסקה הם סיפרו איך שכן שלהם קנה דירה ,איך הנדל"ן בישראל רק עולה, ולמה נתיבות ועפולה זה הדבר הבא, ואני שואל אתכם זה לא נשמע מוכר?

טוב אחרי מספר מילים על המקרו אפשר לחזור למה שאני באמת יכול לתרום בו, בפוסט למטה אני אדבר על אופציות על חברות שנסחרות בארה"ב.

אופציות למה ואיך ?

לאחרונה ביצעתי לא מעט פעולות באופציות Call ו PUT. אתם בטח מרימים גבה, משקיע ערך ואופציות? אז לפני שנדבר על הלמה בואו נראה איך עושים את זה…

אופציות CALL

כאשר אנו רוכשים אופציית CALL אנו מניחים שהמניה תעלה ורוצים להרוויח מכך. ניתן דוגמה לצורך המחשה:

לדוגמה אני חושב שמניית BAC זולה היום וצריכה לעלות לפחות 50% בשביל להגיע לשווי האמיתי שלה ואני מעוניין לשים כסף על ההנחה הזו, אז אני הולך לאתרYahoo Finance ובודק איזה אופציות יש:

לדוגמה נסתכל על האופציה הבאה של בנק אוף אמריקה:

: BAC Jan 2016 17.000 call (BAC160115C00017000)

 1. תאריך פקיעת האופציה 15 לינואר 2016
 2. מחיר הסטרייק (מחיר המניה שבו האופציה נכנסת לכסף) -17 דולר
 3. האופציה היא אופציה CALL
 4. מחיר האופציה נכון ל23.11.2014 -1.7$. (צריך לזכור שכאשר רוכשים אופציה בעצם קונים חוזה של 100אופציות כלומר המחיר יהיה 170 דולר לחוזה אחד)

מהדוגמה למעלה ברור שבשביל שהאופציה תהיה שווה את המחיר ששילמנו עבורה אז מחיר המניה צריך להיות לפחות 18.7$ (17+1.7) או עליה של 10% מהמחיר של מניית BAC היום. אם מחיר המניה של BAC יהיה בעוד שנה וחודשיים פחות מ17$ אז האופציה לא שווה כלום והפסדנו את כל הכסף. מצד שני אם BAC יצמצם את פערי התמחור משאר הבנקים ויסחר במכפיל הון מוחשי של 1.5 המניה תהיה סביב ה22$ ואופציה תסחר במחיר של 5 דולר (תשואה של 200%)

אופציות PUT

כאשר אנו רוכשים אופציית PUT אנו מניחים שהמניה תרד ורוצים להרוויח מכך.

לדוגמה נסתכל על אופציות של VALE;

VALE Jan 2016 10.000 put (VALE160115P00010000)

 1. תאריך פקיעת האופציה 15 לינואר 2016
 2. מחיר הסטרייק (מחיר המניה שבו האופציה נכנסת לכסף) -10 דולר
 3. האופציה היא אופציה PUT
 4. מחיר האופציה נכון ל23.11.2014 -2$. (כאמור יש לזכור שכאשר רוכשים אופציה בעצם קונים חוזה של 100אופציות כלומר המחיר יהיה 200 דולר)

מהדוגמה למעלה אפשר לראות שהאופציה נכנסת לכסף כאשר מחיר המניה של Vale מתחת ל10$.

למה להשקיע באופציות?

עד לפני שנתיים לא השקעתי בכלל באופציות ועדיין עשיתי תשואות מאוד יפות. בשביל להרוויח באופציות אתה צריך להיות לא רק צודק לגבי התזה אלה גם לגבי התזמון. מה שבא מעט לעזרתנו הוא שבארה"ב אפשר לקנות אופציות לתקופה ארוכה יחסית (של שנתיים) ולכן לתזה יש זמן להבשיל. יש כמה תסריטים שבהם כדאי לשקול להשקיע באופציות אבל בכל מקרה אני לא ממליץ להשקיע מעל 10% מהתיק באופציות.

 1. אנו מזהים שהשוק פסימי בצורה קיצונית לגבי מניה מסוימת וחושבים שכאשר המגמה תשתנה פערי התמחור יסגרו במהרה –למשל מניית Goldman Zacks נסחרה בקיץ 2012 במכפיל 0.7 על ההון.
 2. אנו רוצים להמר על ירידה של מניה מסוימת אבל לא רוצים לעשות שורט גדול (אני אכתוב בעתיד פוסט נפרד על השורטים). לדוגמה לפני כמה חודשים אחרי שמחירי הברזל ירדו בצורה רצינית, השוק עוד לא הפנים שחברות של כריית הברזל הולכות לדמם, החלטתי להיות מעט יותר אגרסיבי לגבי מניית VALE. בשלב זה עמדו לפני שתי אופציות או להגדיל את השורט בצורה משמעותית (ואצל הברוקר הישראלי צריך לשמור בטחונות לשם כך) או לקנות פוטים. ההחלטה לקנות פוטים השתלמה בגדול ותוך חודשיים הפוטים עלו ב150%. קניתי פוטים ב3% מהתיק ולכן הרווח לתיק היה 4.5%. בשביל להגיע לרווח כזה בשורט הייתי צריך לעשות שורט של 10% מהתיק מה שיכול להיות מסוכן מאוד.
 3. מצבים מיוחדים שבהם אין לנו וודאות של 100% לגבי צדקתנו אבל אנו בכל זאת רוצים להרוויח מהמצב ( EBIX,COCO,OCN). במצבים מיוחדים אנו לא רוצים להקצות סכום גדול שכן אנו יכולים לחטוף, ולכן אופציות יהיו תחליף הרבה יותר זול להימור. אם אנו צודקים יש מספיק זמן לעננים לחלוף מעל החברה ולמחיר המניה לחזור לקדמותו ואם טעינו אז ההפסד יהיה מוגבל. לדוגמה לפני כמה חודשים אחרי שעשיתי את המחקר על EBIX ותזות השורט של Gotham, הייתי משוכנע בוודאות מאוד גדולה שEBIX לא מרמים בדוחות שלהם אלא שלכל היותר יש להם בעיית התנהלות בחברה. החברה ירדה הרבה מאוד אחרי שGotham צדקו בתזת שורט שלהם לגבי חברה אחרת (Gowex) ולכן החלטתי לקנות אופציות CALL במקום המניה.