Monthly Archives: ינואר 2014

EDP-חברה קטנטנה בלונדון

בימים האחרונים פתחתי פוזיציה חדשה בחברה קטנטנה בלונדון. החברה היא Electronic Data Processing PLC  והיא נסחרת תחת הסימבול EDP. אני אכתוב יותר מפורט על החברה במכתב החודשי שאני שולח (ומפרסם בבלוג) אבל בכל זאת החלטתי לכתוב כמה מילים לפני העדכון החודשי.

EDP היא חברת IT (מערכות ERP, התקנות תוכנה מרחוק, מחשוב ענן …) ויש לה שני מוצרים עיקריים Quantum VS שמיועד למפיצים (ניהול מלאים ,לקוחות …) ומערכת VECTA שמיועדת בעיקר לניהול מכירות.

שווי שוק (נכון למועד הקנייה) 9.1 מיליון פאונד , לחברה מזומנים בשווי 5.7 מיליון פאונד וכמו כן שני נכסים שעומדים למכירה בשווי 1.6 מיליון פאונד (לפי מה שאני מבין כבר יש קונה)

החברה מרוויחה בסביבות 600 אלף פאונד נטו כלומר מכפיל בנטרול מזומן ונכסי מכירה בסביבות 3.5 .

למה אני מנטרל מזומן בחישוב המכפיל? מכיוון שזה לא מזומן כלוא כמו שנתקלתי בהרבה חברות כאלו בעבר.

החברה מחלקת דיוידנד קבוע של 3 אחוזים ,בנוסף החברה חילקה דיודנדים מיוחדים בשנים האחרונות , ובשנת 2009 החברה החזירה 80 אחוז מהמזומן שלה למשקיעים דרך BUYBACKS.

סך הכל בניתי שם פוזיציה של 2.5% במהלך השבועיים האחרונים ,במחיר ממוצע של 71 פני

סיכום שנת 2013

שלום לך,

אני שמח להציג את התוצאות של שנת 2013;

התיק שלי

תעודת סל תא 100

תעודת סל S&P500

תעודת סל FTSE

תשואה בשנת 2013

41%

15%

24.5%

9.5%

  • התחלתי להשוות את ביצועי התיק שלי לתעודות סל על מנת לערוך השוואה נכונה יותר מול כלים אחרים הזמינים למשקיעים פרטיים.

במהלך הימים הקרובים אני אפרסם את התיק שלי לתחילת שנת 2014.

הקדמה:

כפי שאפשר לראות בטבלה למעלה, שנת 2013 הייתה שנה טובה מאוד בשווקים בכלל ובתיק שלי בפרט. זו השנה השנייה ברציפות שבה הצלחתי להשיג תשואה גבוהה למדי (ב2012 התשואה עמדה על 35%) בתיק האישי שלי.

חשוב מאוד לזכור שאני משקיע בעיקר בחברות מחוץ לישראל, והצלחתי להשיג תשואה מאוד גבוהה אל אף הפיחות של 7% בשער הדולר,ללא פיחות זה התשואה בתיק שלי הייתה עוברת את ה45%.

 ללא ספק שנת הנחש הייתה השנה הכי משמעותית מבחינתי עד כה בהשקעות, ובאופן אישי,מצב ההון האישי שלי השתפר בצורה משמעותית במהלך שנה זו, שכן הרווחים מהשקעות במהלך השנה השתוו לשכר נטו שקיבלתי מעבודתי בהייטק.

השקפת עולם על פיזור סיכונים עם טיפת נוסטלגיה

אנשים רבים מופתעים כאשר אני מספר להם שמעל 100 אחוז (כולל הלוואה) מהוני האישי ושל אישתי הושקע בשלושת השנים האחרונות אך ורק במניות. כאשר התחלתי להשקיע בצורה פעילה (לפני מספר שנים) כבר הייתי עם לא מעט ידע בשוק ההון אבל כמעט בלי חסכונות (כמה עשרות אלפי שקלים) ולכן לא היה טעם בפיזור סיכונים על סכומים כה קטנים. במהלך השנים כל הכסף הפנוי הלך לקניית מניות וכך הגעתי לתחילת 2013 לתיק לא קטן בשווי של כמה מאות אלפי שקלים. זו גם הייתה הפעם הראשונה ששאלתי את עצמי האם לא כדאי לפזר סיכונים? ולהעביר חלק מהתיק להשקעות יותר סולידיות? בגלל שבתחילת 2013 השוק לא היה גבוה, והמניות בתיק שלי היו אף יותר זולות וטובות, – החלטתי להמשיך עם החשיפה של 100 אחוז גם ב2013.

בשביל להחליט על גובה החשיפה למניות אני עושה לעצמי את מבחן פיטר לינץ. מה קורה מחר אם התיק שלי יורד ב20%? ב%30? ב50%??? האם אני אמשיך לישון בשקט? בתחילת שנת 2013 התשובה שלי הייתה כן, אבל בגלל התשואה הגבוהה שהשגתי במהלך שנת 2013 (בתוספת הכסף שחסכתי מעבודתי) והעליות החזקות שהיו בשנים האחרונות בשווקים בעולם, המצב היום שונה במקצת.

מבט קדימה

בחודש האחרון הורדתי את החשיפה למניות ל70% מהוני האישי. זו היא חשיפה שנוח לי איתה, וגם ירידה משמעותית תגרום לי לישון טוב בלילה. בנוסף, אם תהיינה ירידות חדות אני אוכל לנצל את 30% הנותרים לקניית מניות.

לפי דעתי וגם משיחות שניהלתי עם מנהלי קרנות נוספים במהלך החודשים האחרונים, כולם תמימי דעים שהשוק לא זול אך לא מאוד יקר כמו שהרבה מומחים טוענים ולכן המניות יכולות להמשיך לעלות עוד תקופת מה.

שתהיה שנה אזרחית טובה לכולם

בברכה

מרק