Monthly Archives: נובמבר 2013

אופוריה חוגגת

בזמן שבפורומים וכנסים של משקיעי ערך עולה השאלה האם שוק המניות יקר –  הציבור ממשיך לדהור לקרנות המנייתיות (לפי ביזפורטל שיא גיוסים של 10 שנים באוקטובר האחרון). התיאבון של הציבור מתגבר דווקא כאשר כל המדדים בעולם מתחילים לנשוק לשיאים. התנהגות עדרית זו תמיד מדהימה אותי מחדש. ב2011 כאשר כל השווקים היו זולים משמעותית הציבור לא היה מוכן בכלל לשמוע על בורסה, והנה עברו רק שנתיים השווקים בארה”ב עלו כמעט ב50%  והציבור החליט להצטרף לחגיגה.

שלא תבינו אותי לא נכון אני חושב שעדיין יש UPSIDE משמעותי בלא מעט סקטורים. למשל סקטור הפיננסים בארה”ב עדיין מתומחר בחסר בהשוואה לעבר. הבנקים מחכים לעליות הריבית לטווח ארוך שתגדיל את מרווח הריבית. בנוסף יש לא מעט חברות קטנות שממשיכות להיסחר בחסר משמעותי.

ועדיין צריכים להיות זהירים בתקופות שהשווקים רק עולים. אני אישית סגרתי השבוע את המינוף הקטן שהיה לי בתיק וממשיך לשמור מזומן בשווי של 10% מהתיק.

מכתב נובמבר 2013

שלום לך,

חודש אוקטובר היה חודש טוב בשווקים. ההחלטה של הפד להמשיך את תוכנית הרכישות עזרה מאד לשוק המניות כמו כן הדוחות שיצאו בחודש אוקטובר היו טובים ברובם.

עדכונים בתיק ההשקעות:

התיק שלי התקדם יפה מאד גם באוקטובר כאשר החברה שתרמה הכי הרבה לתשואה היא חברת עבוט אנגלית HAT.L  שעלתה בסביבות ה30% בחודש האחרון. כן מדובר באותה חברה שהזכרתי במכתב הקודם (נפלה 15 אחוז ישר אחרי שקניתי את המניות הראשונות בחברה). סך הכול בניתי שם פוזיציה של בערך 5% מהתיק בשער ממוצע של 135 פני.

הרעיון בהשקעה זאת פשוט: החברה התרחבה יותר מדי בשנים האחרונות בגלל עסקי הזהב המשגשגים. לחנויות החדשות יש זמן של שנתיים שלוש עד שהן הופכות לרווחיות ולכן החברה הציגה תוצאות פושרות בשנה האחרונה כאשר גם הירידה במחירי הזהב תרמה רבות לשפל הרווחים. מה שיקרה בשנים הקרובות (וגם מנהלי החברה דיברו על כך בשיחת הוועידה)זה או שחנויות חדשות תעבורנה לרווח תפעולי או שהחברה תסגור חלק מהחנויות. התחום של עבוט הוא תחום עם שולי רווח גבוהים לכן אין שום סיבה שחברה לא תציג שולי רווח נקי של לפחות 10% בשנים הקרובות. בעבר החברה הציגה שוליים נקיים של מעל 15 אחוז. לכן אפילו בהנחה שמרנית של הכנסות בסביבות ה 100 מיליון פאונד החברה צריכה להרוויח 10 מיליון פאונד בשנה או מכפיל רווח של 5-6. עוד דרך להסתכל על תמחור החברה הוא לראות מה היה מצבה בעבר לפני פעילות קניית הזהב. בשנת 2007 החברה הרוויחה בסביבות 5.5 מיליון פאונד על 89 חנויות כאשר עכשיו לחברה יש 186 חנויות ולכן סביר לדרוש מהחברה להרוויח פי שניים מאשר ב2007.

חברה נוספת שהזכרתי באחד הפוסטים בעבר היא חברת תעופה בריטית DTG.L. החודש נפלו מניות החברה בערך 20 אחוז וניצלתי את הירידה בשביל להגדיל את הפוזיציה במניה לסך של 4% מהתיק. מי שרוצה לקרוא עוד על החברה יכול למצוא את הסקירה במכתבים הקודמים ששלחתי.

 רעיונות חדשים

כרגע אני פתחתי פוזיציה קטנטנה (1.5% מהתיק) בחברת COCO. החברה פועלת בתחום של For Profit Education והגעתי לחברה בעקבות הבלוג של עדו מרוז. התמחור של החברה הוא מאוד זול הבעיה היא שכל התחום נמצא בירידה מתמדת. כרגע אני חוקר את החברה ואת כל התחום בכלליותו ואשתדל לעדכן יותר במכתב הבא

פתיחת בלוג

לאחר שמספר אנשים פנו עלי לגבי פתיחת בלוג-הקמתי בלוג השקעות שהדומיין שלו:              www.follow-value.com. כל המכתבים ששלחתי עד עכשיו הועלו לאתר. הבלוג מיועד לפרסום רעיונות חדשים, שיתוף מידע והעלאת שאלות מהקוראים. כמו כן עם אתם נהנים מקריאת הבלוג (והמכתבים) ויש לכם מכרים שמתעניינים בשוק ההון אתם יותר ממוזמנים להפנות אותם לבלוג זה. אני חושב שתוכן איכותי תמיד יכול למצוא קוראים נלהבים במיוחד בתחום כמו שוק ההון.

 הקרת תודה

אני רוצה להגיד תודה מיוחדת לשותפי יולי פישקיס שעוזר רבות בניסוח ועריכת המכתבים ובלעדיו המכתבים לא היו נראים כה מקצועיים כמו שהם כיום

בברכה

מרק